Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, am un băiețel de 1an și 9 luni, conceput ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, am un băiețel de 1an și 9 luni, conceput cu 20 ...

Buna ziua, am un băiețel de 1an și 9 luni, conceput cu 20 zile insinte de finalizarea divorțului, deci fostul soț nu este tatăl, am făcut tăgada paternități ca sa nu mai fie pe certificatul de naștere, acum tatăl biologic vrea sa fie el pe certificat , el știind ca e copilul lui înainte sa se nască, copilul este născut in SUA , a trebuit sa ii dac certificat roman ca am fost blocați in România , dar eu după ce se decide in tăgada paternități, vreau sa plec cu el, ce îmi poate face tatăl biologic ? Multumesc !
eu am raspuns pt acest caz, daca vorbim de alte cazuri, de cele propuse de dvs acum... in cazul A : cel din urma barbat, nu mai poate recunoaste un copil recunoscut deja, si trebuie sa conteste recunoasterea paternitatii ca nu corespunde adevarului. Daca ar fi vb de un copil nascut in casatorie si deci prezumat al fi al sotului, biologicul, poate tagadui paternitatea si trebuie sa dovedeasca ca el e tatal copilului , asa putea sa faca si biologicul din cazul nostru si acuma era deja pe certificat si doamna nu mai putea pleca pana nu obtinea o alta hotarare jud.
In cazul b, la fel, mama contesta recunosterea copilului si in ambele cazuri se ajunge la test ADN, nu e cazul nostru, insa.