Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, se poate să achiziționez un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel ...

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel încât soțul meu să nu aibă drepturi asupra lui? Urmează ca apartamentul să-l donez fiicei mele peste 8 luni.
Vă mulțumesc anticipat pentru eventuale răspunsuri!
Cel mai simplu este sa cumparati apartamentul peste 8 luni direct pe numele fiicei.
Lasand la o parte fanteziile , singura solutie ca sotul dumneavoastra sa nu aiba pretentii, este sa divortati si dupa aceea cumparati apartamentul dupa pronuntarea divortului, in orice alta circumstanta sotul poate ataca si donatia, si orice act de vanzare cumparare, cu sanse reale de a castiga, dar de ce nu vorbiti cu sotul ? Fata este din alta casatorie/concubinaj ?
Karapok, utilizator
Eu stiam că doar donația poate fi atacată. Mai nou și contractul de vânzare-cumpărare?
Da, spre exemplu pentru simulatie (intentia partilor era de a dona/gratifica si nu de a vinde)
Da, pare nelinistitor, dar orice contract poate fi atacat din principiu. Conteaza ca actul respectiv sa fie cat mai greu atacabil, respectiv ca sansele contestatarului sa fie cat.mai mici in a avea castig de cauza.
Vi s-a raspuns foarte complet, tinand cont de datele pe care.le-ati oferit.
Pentru o consultatie completa va trebui sa oferiti si alte date, precum:
- daca mai locuiti impreuna cu sotul dv;
- daca mai aveti copii;
- sursa banilor ( cum bine vi s-a mai sugerat mai sus sa o faceti, dar n-ati facut-o );
- daca mai aveti parinti si frati, in ideea in care ar putea cumpara parintii dv acea casa pt fiica dv.
In functie de cursul discutiei ar putea aparea si alte intrebari la care va trebui sa raspundeti daca vreti un raspuns competent.
Daca plateati o consultatie ati fi avut timp pentru aceste detalii, dar se pare ca aici sunteti cam grabita ( iertati-ma daca gresesc ), desi acesti profesionisti isi pierd gratis timpul cu noi pentru a ghici in primul rand ce vrem sa spunem si care e situatia in fapt, ulterior oferind si solutii, de care, culmea, nu parem a fi multumiti!

gabriela1978 a scris:

Eu stiam că doar donația poate fi atacată. Mai nou și contractul de vânzare-cumpărare?