Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, se poate să achiziționez un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel ...

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel încât soțul meu să nu aibă drepturi asupra lui? Urmează ca apartamentul să-l donez fiicei mele peste 8 luni.
Vă mulțumesc anticipat pentru eventuale răspunsuri!
Stimata doamna, conteaza foarte mult contextul in care doriti sa faceti actele enumerate, in conditiile expuse cat si sursa banilor din care vreti sa cumparati. De asemenea, si daca veti cumpara direct pe numele fiicei, peste 8 luni, sursa banilor tot conteaza cata vreme este evident ca fiica nu ii are si nici nu ii va produce in urmatoarele 8 luni. Sau poate banii sunt ai fiicei dar "gestionati" de dvs., ea fiind minora? Va rog expuneti situatia mai pe larg pentru a vi se putea da un raspuns pertinent. Altfel, toata lumea isi da cu parerea, profesionistii pierd timp sa va dea niste raspunsuri documentate si este posibil sa nu va ajute, situatia dvs. fiind diferita ...

Florin_Marian a scris:

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel încât soțul meu să nu aibă drepturi asupra lui? Urmează ca apartamentul să-l donez fiicei mele peste 8 luni.
Vă mulțumesc anticipat pentru eventuale răspunsuri!

Irina Pricop, Consilier juridic