Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, se poate să achiziționez un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel ...

Bună seara, se poate să achiziționez un apartament astfel încât soțul meu să nu aibă drepturi asupra lui? Urmează ca apartamentul să-l donez fiicei mele peste 8 luni.
Vă mulțumesc anticipat pentru eventuale răspunsuri!

gabriela1978 a scris:

Eu stiam că doar donația poate fi atacată. Mai nou și contractul de vânzare-cumpărare?

Chiar daca sotia cumpara singura apartamentul pe care doreste sa il doneze fiicei, casatorita fiind, apartamentul este bun comun al sotilor, intrucat potrivit Codului civil, bunurile cumparate de oricare din soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune,
ceea ce inseamna ca, nu va putea sa ii doneze sau sa ii vanda fiicei decat partea ei din apartament.

Daca insa, incheie cu sotul inainte de a cumpara apartamentul o conventie matrimoniala de separatie de bunuri (prin care stabilesc ca fiecare din soti este unic proprietar al bunurilor pe care le cumpara), atunci apartamentul este bunul ei propriu si il poate dona sau vinde in intregime, fiind singura proprietara.

O alta solutie, prin care sotia ar putea fi singura proprietara a apartamentului si astfel, sa poata sa il doneze fiicei, este ca apartamentul sa fie cumparat din banii ei proprii.

Banii sotilor nu sunt considerati ca fiind proprii decat in situatia in care provin din donatie, mostenire sau din vanzarea unui bun care a fost dobandit inainte de casatoriei, mostenit sau primit ca donatie.
Restul banilor sunt comuni sotilor, chiar daca au fost castigati doar de catre unul din soti.

Cred ca acum lucrurile sunt mai clare. :)

Foarte clare! Vă mulțumesc! :-)

Dacă puteți să-mi lăsați un nr.de contact sau o adresă de mail. O zi bună! :-)

Avocat Cristina CIUREA a scris:

gabriela1978 a scris:

Eu stiam că doar donația poate fi atacată. Mai nou și contractul de vânzare-cumpărare?

Chiar daca sotia cumpara singura apartamentul pe care doreste sa il doneze fiicei, casatorita fiind, apartamentul este bun comun al sotilor, intrucat potrivit Codului civil, bunurile cumparate de oricare din soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune,
ceea ce inseamna ca, nu va putea sa ii doneze sau sa ii vanda fiicei decat partea ei din apartament.

Daca insa, incheie cu sotul inainte de a cumpara apartamentul o conventie matrimoniala de separatie de bunuri (prin care stabilesc ca fiecare din soti este unic proprietar al bunurilor pe care le cumpara), atunci apartamentul este bunul ei propriu si il poate dona sau vinde in intregime, fiind singura proprietara.

O alta solutie, prin care sotia ar putea fi singura proprietara a apartamentului si astfel, sa poata sa il doneze fiicei, este ca apartamentul sa fie cumparat din banii ei proprii.

Banii sotilor nu sunt considerati ca fiind proprii decat in situatia in care provin din donatie, mostenire sau din vanzarea unui bun care a fost dobandit inainte de casatoriei, mostenit sau primit ca donatie.
Restul banilor sunt comuni sotilor, chiar daca au fost castigati doar de catre unul din soti.

Cred ca acum lucrurile sunt mai clare. :)

Dv.sunteți mai grăbit decât mine!
Nu sunt cea care a deschis subiectul discuției...dacă ați fi fost mai atent ați fi observat că o altă persoană ar fi trebuit să dea datele pe care dv.le invocați în comentariu! Eu, doar am avut o mică nelămurire pe care d-na avocat Ciurea mi le-a clarificat cu f.mult profesionalism și sunt f.mulțumită de răspunsul primit din partea doamnei!
În altă ordine de idei: nu trebuie să urecheați o persoană dacă are vreo nedumerire sau cere vreun ajutor pt că nu sunteți obligat să răspundeți pt noi,cei neștiutori de carte și nici să vă pierdeți timpul pe aici mai ales că nu plătim consultații,deși în viață mai trebuie să învățăm să facem și lucruri pro bono!

Vă doresc multă sănătate și liniște în suflet!

nihil_sine_deo a scris:

Da, pare nelinistitor, dar orice contract poate fi atacat din principiu. Conteaza ca actul respectiv sa fie cat mai greu atacabil, respectiv ca sansele contestatarului sa fie cat.mai mici in a avea castig de cauza.
Vi s-a raspuns foarte complet, tinand cont de datele pe care.le-ati oferit.
Pentru o consultatie completa va trebui sa oferiti si alte date, precum:
- daca mai locuiti impreuna cu sotul dv;
- daca mai aveti copii;
- sursa banilor ( cum bine vi s-a mai sugerat mai sus sa o faceti, dar n-ati facut-o );
- daca mai aveti parinti si frati, in ideea in care ar putea cumpara parintii dv acea casa pt fiica dv.
In functie de cursul discutiei ar putea aparea si alte intrebari la care va trebui sa raspundeti daca vreti un raspuns competent.
Daca plateati o consultatie ati fi avut timp pentru aceste detalii, dar se pare ca aici sunteti cam grabita ( iertati-ma daca gresesc ), desi acesti profesionisti isi pierd gratis timpul cu noi pentru a ghici in primul rand ce vrem sa spunem si care e situatia in fapt, ulterior oferind si solutii, de care, culmea, nu parem a fi multumiti!

gabriela1978 a scris:

Eu stiam că doar donația poate fi atacată. Mai nou și contractul de vânzare-cumpărare?

off topic
Nu sunt cea care a deschis subiectul discuției...dacă ați fi fost mai atent ați fi observat că o altă persoană ar fi trebuit să dea datele pe care dv.le invocați în comentariu! Eu, doar am avut o mică nelămurire

pe viitor pt nelamuriri personale, va rog sa deschideti subiect nou cu intrebariile dvs. Daca interveniti in topicul altuia, se creeaza confuzii.
gi-jane2, moderator
Sigur, poate ca m-am grabit si eu, va cer scuze, insa in niciun caz eu n-as fi intervenit cu o alta intrebare in discutia altuia, ci as fi pus-o separat pe forum, asa cum am si facut cand am avut nevoie, dar si asta am facut-o numai dupa ce am citit cu atentie alte comentarii asemanatoare si m-am convins ca nu gasesc un raspuns.la intrebarea mea.
Raspunsul meu neprofesionist a fost pro bono, cu siguranta. Nefiind adresat dv decat partial, caci eronat v-am crezut initiatoare discutiei, nu trebuie sa va ofenseze. Urmarind aceste discutii, observ cum raspunsurile competente sunt din ce in ce mai putine, fapt justificat de comportamentul multora dintre noi. Aceasta pentru ca intrebam ambiguu, cu superficialitate, oriunde si oricum, uneori nepoliticos ( n-a fost aici cazul de asa ceva ) si nu suntem atenti la raspunsuri.
Din simpatie, uneori simt nevoia sa intervin, atunci cand consider ca exprimarile lasa de dorit, sau cand vad cum parerile unor profesionisti sunt puse la indoiala total nejustificat de catre amatori. Da, probabil ca gresesc ca ma amestec, caci pana si aceste randuri mananca timpul altora, care nu pentru ele au intrat aici.
Si eu va doresc sanatate si va asigur ca deocamdata ma bucur de liniste sufleteasca, chiar daca par un pic critic ( chiar fata de mine insumi, cand e cazul )!
Sper sa puneti intrebari in continuare pe acest site si sper sa primiti raspunsuri profesioniste, mai ales in discutiile initiate de dv.

gabriela1978 a scris:

Dv.sunteți mai grăbit decât mine!
Nu sunt cea care a deschis subiectul discuției...dacă ați fi fost mai atent ați fi observat că o altă persoană ar fi trebuit să dea datele pe care dv.le invocați în comentariu! Eu, doar am avut o mică nelămurire pe care d-na avocat Ciurea mi le-a clarificat cu f.mult profesionalism și sunt f.mulțumită de răspunsul primit din partea doamnei!
În altă ordine de idei: nu trebuie să urecheați o persoană dacă are vreo nedumerire sau cere vreun ajutor pt că nu sunteți obligat să răspundeți pt noi,cei neștiutori de carte și nici să vă pierdeți timpul pe aici mai ales că nu plătim consultații,deși în viață mai trebuie să învățăm să facem și lucruri pro bono!

Vă doresc multă sănătate și liniște în suflet!

nihil_sine_deo a scris:

Da, pare nelinistitor, dar orice contract poate fi atacat din principiu. Conteaza ca actul respectiv sa fie cat mai greu atacabil, respectiv ca sansele contestatarului sa fie cat.mai mici in a avea castig de cauza.
Vi s-a raspuns foarte complet, tinand cont de datele pe care.le-ati oferit.
Pentru o consultatie completa va trebui sa oferiti si alte date, precum:
- daca mai locuiti impreuna cu sotul dv;
- daca mai aveti copii;
- sursa banilor ( cum bine vi s-a mai sugerat mai sus sa o faceti, dar n-ati facut-o );
- daca mai aveti parinti si frati, in ideea in care ar putea cumpara parintii dv acea casa pt fiica dv.
In functie de cursul discutiei ar putea aparea si alte intrebari la care va trebui sa raspundeti daca vreti un raspuns competent.
Daca plateati o consultatie ati fi avut timp pentru aceste detalii, dar se pare ca aici sunteti cam grabita ( iertati-ma daca gresesc ), desi acesti profesionisti isi pierd gratis timpul cu noi pentru a ghici in primul rand ce vrem sa spunem si care e situatia in fapt, ulterior oferind si solutii, de care, culmea, nu parem a fi multumiti!

gabriela1978 a scris:

Eu stiam că doar donația poate fi atacată. Mai nou și contractul de vânzare-cumpărare?