Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La Oxford nu au asa ceva.

In China si in Rusia banuiesc eu ca ar avea profesori pe asa ceva, desi, in Rusia nu am remarcat sa fi existat cineva cu aceasta specializare in cazul Covid-19, respectiv vreo persoana care sa fi dat randament.

La ce specializare de profesor v-ati gandit?
Si aici exista o problema.
Nu pot intra in detalii virusologice care ar necesita specialitate medicala superioara, chiar peste ceea ce se invata la facultatea de medicina.
Nici medicii de alte specialitati nu se prea descurca in materie virusologica desi au facut medicina.

Grupul de lucru din UK se bazeaza foarte mult pe modul in care sa se actioneze pe parte medicala.
Vor vrea sa stie ce virusi potential periculosi exista in laboratoare ca sa stie ce efecte ar produce.
In acest mod pot stabili o strategie de aparare in functie de virusul care ar aparea natural si nu din laborator, asa cum considera OMS in cazul noului coronavirus.
Este greu de realizat asa ceva.

Ati vazut ca OMS a declarat ca virusul Sars-Cov-2 nici nu a existat macar in laboratorul din Wuhan.
Dupa un an si ceva au tras ei aceasta concluzie certa.
Nu am inteles de ce nu au plecat imediat in Wuhan, inca din decembrie 2019.
In 2021 OMS a ajuns la concluzia ca nu putea avea loc un accident epidemiologic dar virusul oricum nu exista in laboratorul chinezesc.

Eu am in vedere ipoteza in care te confrunti cu un virus necunoscut si despre care nu se cunoaste nimic.
In viitor, tot din China pot aparea probleme virusologice din cauza topirii ghetarilor din Himalaya.
Din China am avut si o epidemie de gripa in 1974 dupa ce Ceausescu a vizitat tara asiatica.
Ar trebui o cooperare mai stransa cu China pe parte medicala viruslogica dar fiind un stat comunist este foarte greu de realizat asa ceva.

Rusia, de pilda, studiaza virusi vechi de zeci de mii de ani care au fost congelati datorita conditiilor climatice, deoarece, in conditiile incalzirii globale se tot topesc ghetarii si ei pot avea grave probleme din acest motiv in sensul ca se pot trezi oricand cu o epidemie.
Tot la fel si partea cu Alaska.
Marea Britanie poate avea si ea probleme din cauza deplasarii unui ghetar in apropiere de coasta lor nordica in urma cu cateva zile.Este insa posibil ca acel ghetar sa nu contina virusi periculosi congelati.

Dr. Chereches pare sa fi facut un video care sa placa la lume si sa convinga oamenii sa se vaccineze.
El este si un personaj simpatic.
Ce parere aveti?

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am inteles ce se intampla cu persoanele carora le vine randul la vaccinare si refuza un vaccin anume.

Poate ca ar trebui sa aiba pe platforma si optiune cu alegerea vaccinului pentru a se evita astfel de situatii.
Ar putea si prin SMS gratuit de raspuns sa se rezolve aceasta problema pentru ca platforma de abia functioneaza...
Pot si suna ca sa intrebe oamenii si sa stie cum sa ii programeze.

Pana una alta, am inteles ca sunt persoane varstice care sunt programate pe 25 martie 2021.

Sper sa ma vaccinez si eu prin mai in aceste conditii daca nu fac concentrarea vaccinarii pe orasele aglomerate.
Nu m-ar deranja sa ma vaccinez in luna mai.

Insa, ma intreb daca nu vor cere si test PCR persoanelor vaccinate la intrarea in tari straine chiar daca esti vaccinat.
Grecia si Israel par sa nu ceara test PCR dar ne aflam intr-o faza incipienta la nivel de discutii interstatale in acest moment.

Daca cei vaccinati vor intra in carantina dupa reintoarcerea in Romania nu cred ca ma mai vaccinez.
Ar trebui ca statul sa dea o garantie serioasa prin lege pe acest aspect pentru ca multi vor analiza si acest aspect.
Este vorba de libertatea individuala ca drept si libertate fundamentala.

As fi insa de acord cu testarea rapida gratuita la intoarcerea in Romania fiind o masura preventiva, de protectie justa si proportionala in raport de finalitatea ei.
Sa stai in carantina dupa ce esti vaccinat si fara sa fi testat rapid gratuit este mai mult decat suparator...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dr. Cherecheș anunta ca și cei infectati cu Sars-Cov-2 pot face rapelul.
Este vorba de cei care s-au infectat după prima doza de vaccin.

[ link extern ] /

La fel anunta și Ministerul Sănătăţii.

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Germania: Un milion de doze de vaccin de la AstraZeneca nu își găsesc doritori"

,,Söder a arătat că este desigur bine acum că pot fi vaccinați deja profesorii, învățătorii și angajații Poliției. Potrivit premierului bavarez, ar exista nenumărate persoane care ar dori să se vaccineze, dar nu o pot face deocamdată, din cauză că nu sunt pe listele grupelor prioritare. Dacă tendința actuală de respingere a vaccinului AstraZeneca va continua, atunci dozele nefolosite ar putea fi trimise chiar cabinetelor medicilor de familie, pentru a obține o "vaccinare rapidă". Söder mai spune că fiecare persoană vaccinată, indiferent de vârstă, poate obține astfel libertăți sporite."

[ link extern ]

Nu vad ce libertăți sporite ar putea obține persoanele vaccinate cu AstraZeneca.
Voi le vedeți?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu e vorba doar de vaccinul Astra Zeneca, ci de orice vaccin.
Libertatile sporite sunt legate de acel act ce permite sau va permite circulatia mai usoara a persoanelor vaccinate.