Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti

Problema gunoaielor din sectorul 1 din Bucuresti este o chestiune de-a dreptul fara logica.
Astia cu gonoiul, gunoierii, isi pot primi banii de la stat fiind vorba de ceva garantat.
Statul nu este falimentar si nici nu poate intra in faliment.
Este mai mult decat logic acest lucru.

Chiar nu inteleg de ce primarul sectorului 1 nu angajeaza alti gonoieri si sa termine cu astia care nu aduna gunoiul ca nu si-au primit banii de la vechii primari.

Este ceva simplu.
Cine saboteaza trebuie eliminat de la bani in viitor.
O astfel de bataie de joc imi pare ca aduce atingere insasi primarului in afara de cetatenii grav afectati.

Imi pare o situatie de-a dreptul stupida.
Termini cu cei care vor bani si gata.
Le dai banii ulterior pentru ca au dreptul.

Se poate da un act normativ urgent cu aplicatie pe 6 luni ca sa nu se mai piarda timpul cu tot felul de licitatii trucate si sustinute politic.
Si asa, vor avea timp sa organizeze licitatii, contestatii si asa mai departe...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil au pierdut razboiul mediatic.
[ link extern ]
Nu aveau nicio sansa sa câștige războiul mediatic.
Eram prin centru cand am vazut gunoierii.
Erau maldare de gunoi de nu se mai putea merge pe trotuar.
Eu sunt de parare ca ar trebui ca fiecare primărie sa își facă firma pentru colectarea gunoiului.
Daca se bat pe șpagă nu se va rezolva nimic.
O firma din cadrul primăriei cu proprii angajați ar rezolva problema.

De vreo 25 de ani am aceasta opinie.

Exista dubii serioase ca va prelua vreo firma ,,pe bune" problema cu gunoiul.

Ati vazut ca au existat ,,Regii gunoiului".
Suna urat dar s-au umplut de bani acesti regi ai gunoaielor.
Poate ca au fost marginalizați la.marginea societății cu toți banii lor dar ...banii lor sunt banii noștri...de fapt...

Și dacă nu era vorba de banii poporului roman poate ca nu ar fi fost o problemă...

Sa fiu sincer era mizerie și atunci când era firma de gunoi și își făcea treaba.
În centrul Bucureștiului este dezastru și atunci când gunoierii își fac treaba.
Nu ma refer doar la.sectorul 1 ci la toate sectoarele din centrul capitalei.

Singura varianta este aceea ca primăria sa aiba proprii gunoieri angajați direct și nu prin vreo firma căpușa .
În România nu merge altfel.

Cred ca ar trebui sa faca niște cercetări penale DNA pentru toți.
Nimic nu pare in regula...cu niciunii...

Eu vad zilnic cati străini se uita la gunoaiele lăsate pe strada și asta va afecta imaginea românilor care merg în străinătate.
Vom.fi catalogați ca un popor mizerabil.
Și.nu imi place deloc acest lucru.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
si adevarul e undeva la mijloc......
-un contract pe 25 de ani mi se pare exagerat
-sa majorezi tarifele cand doresti si cum doresti,
-sa facturezi conform deviz, pe care tu il faci si ceilalti doar pun semnatura(sa puna locala aia inutila sa controleze cum se face curatenie)
-sa faci un ctr pt 100 de tone care sa fie atribuit la 3 min de la deschiderea licitatiei.....iar mi se pare pregatit

urmariti sedinta de ieri a consiliului local, sa vedeti ce balci a fost.......unii cereau contractul cu BRAI, iar primarul cerea imputernicire.....tot asa cateva ore, plus aproape 2 ore pierdute ca sa schimbe presedintele de sedinta ca nu le convenea unora

ce mi se pare corect
-faci contract pe maxim 10 ani
-locuitorii sect 1 sa plateasca individual ridicarea gunoiului
-sa se curete departamentele primariei de oamenii angajati doar ca sa aiba un salariu(m-am lovit de ADP S1......cei de la birouri sunt doar o cloaca de incompetenti care nici macar nu stiu atributiile lor si cu ce se ocupa acest ADP)

P.S: mi-a placut de consilierul care tipa dupa contract.....noi grupul ROMPREST vrem contractul.......

P.S2:vai de locuitorii sector 1....la ce tip de oameni ii reprezinta in CL.....bine are legatura cu vorba aia cu ce semeni,aia culegi

editat : rog evitati implicatiile politice
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, nimic nu pare in regula.si nici nu pare ca va fi în viitor.
De aceea am zis ca angajarea de primărie a gunoierilor ar fi varianta corecta.

Aceste contracte nu prea.se fac în interesul cetățeanului.

Și firma lui Piedone scoate niște bani.
Eu nu am nimic cu Piedone.

Nu cred ca se poate încheia un contract corect în interesul cetățeanului și nimeni nu cred ca ar putea face asa ceva.
Nimeni nu este de capul lui in politica și.tine de o.organizatie...

Ar.trebui ca statul sa se.ocupe.direct de acest lucru deoarece nu exista alta cale.
Dar, trebuie sa existe și voința juridica în acest sens.
Cetățenii din sectorul 1 ar putea pune presiune pe.toti acum, atat pe primar cât și pe.firma cu gunoiul care nu este deloc asa de inocenta cum vrea sa para.
Aceasta ar fi varianta corecta și fără sa existe vreun dubiu de șpagă.
Vor fi toți salariații firmei.primariei și nu s-ar mai plăti și.profitul firmelor.de colectare a gunoiului, oricare ar fi acelea...

In opinia mea, nici un contract pe 10.ani nu ar rezolva suspiciunile cu corupția deoarece orice contract se atribuie aiurea.
Cine are relații mai mari preia contractul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat