Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme acces boxa subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme acces boxa subsol

Buna ziua.
Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie neplacuta de care ma lovesc.
Detin un spatiu/boxa in subsolul scarii unde locuiesc si in urma unor divergente de opinii cu presedintele asociatiei de proprietari, acesta m-a amenintat ca el ,pur si simplu, isi doreste a inspecta saptamanal tevile de scurgere ce trec prin spatiul utilizat de mine .
Mentionez ca detin acel spatiu de aproximativ 6 ani, perioada in care intr-o anumita etapa am achitat o taxa suplimentara pentru energia electrica utilizata (estimativ) pentru iluminatul spatiului, apoi eliminandu-se acea taxa deoarece, procentual, s-a constatat ca era apropae cat consumul de curent pe intreaga scara. Cumva,a sociatia si-a dat acordul utilizarii acelui spatiu o data ce a perceput taxa de iluminat.

Rugaminea mea este sa-mi ziceti daca se pot efectua controale cu o astfel de frecventa si cum ar trebui sa procedez?

Va multumesc anticipat pentru lamuririle dumneavoastra.
Georgian2all, utilizator
Tevile din susolul blocului sunt in administrarea asociatiei de locatari. Presedintele poate verifica integritatea tevilor pentru a nu exista scurgeri, inundatii, etc. Periodicitatea verificarilor o stabileste in functie de timpul disponibil si de evenimente deja petrecute. Se verifica tot subsolul nu numai un anumit spatiu. Daca verifica doar spatiul dvs. se poate considera un abuz.
De ce v-ati opune acestei verificari in conditiile in care se stabileste periodicitatea si se precizeaza data, ora ?
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Va multumesc pentru raspunsul dumnevoastra, domnule Popa.
Nu ma opun unui astfel de control periodic atata timp cat este facut intr-un mod centralizat, organizat, motivat de un istoric al unor evenimente anterioare, asa cum bine ati zis dumneavoastra.
Intreaga poveste a pornit de la insistenta ca domnul presedinte sa justifice anumite cheltuieli facute din fondul de reparatii.
Georgian2all, utilizator
Solicitați sa va comunice in scris un orar al vizitelor si motivația acestora (va motiva o dată ca sunt suspecte scurgeri dar sa te viziteze tot timpul nu tine). Sau daca doriți ii comunicați dumnevoastră un orar sa ii faceți program. Nu cred ca vă va vizita de prea multe ori daca o face din orgoliu, ii se va lua.

Georgian2all a scris:

Va multumesc pentru raspunsul dumnevoastra, domnule Popa.
Nu ma opun unui astfel de control periodic atata timp cat este facut intr-un mod centralizat, organizat, motivat de un istoric al unor evenimente anterioare, asa cum bine ati zis dumneavoastra.
Intreaga poveste a pornit de la insistenta ca domnul presedinte sa justifice anumite cheltuieli facute din fondul de reparatii.

giv, utilizator