Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa ...

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa îl readuc inapoi?
Am avut o discutie mai aprinsa cu el,are o alta orientare sexuală.
In momentul actual cred ca se afla la prietenul lui
Ce pot sa fac?
Și atunci a cui e vina doamnă, eu vorbeam strict de cazul meu, de aproape doua luni de cand au aflat ai mei trăiesc un clvar acasă, și îmi spuneți ca nu sunt de vina ei, faceți un exercițiu de imaginație, gândiți-vă ca eu de o luna și ceva mănânc în farfuri de unica folosință și beau apa din pahare de unica folosință, de ce?
Pentru ca mii s-a spus ca eu nu mai merit sa mănânc din farfuri normale, nu as vrea sa va mai înșirui și multe cuvinte jignitoare pe care le aud zilnic
Nu cunosc cazul domnului, nu pot sa știu ce s-a întâmplat la ei în familie, doar ca asimilam cazurile,iar dacă domul Ioan a reactionat la fel ca tatăl meu, înțeleg plecarea băiatului de acasă
gi-jane2, moderator
Cu maxima sinceritate iti spun ca regret profund reactia parintilor tai , care iti pare - si este - nedreapta si cu totul inumana . Poate e modul lor de a incerca sa te aduca “ pe calea cea buna “ , nu stiu ce cred ei ca rezolva cu asta . Imi bat capul sa gasesc o idee care te-ar putea ajuta sa-i faci sa inteleaga ca nu esti dracul gol , ca esti acelasi copil al lor ca in urma cu 3 luni , si nu-mi vine nimic constructiv . Daca si ei fac parte din larga categorie a celor care cred ca o fata care a fost violata e vinovata ea insasi de ceea ce i s-a intamplat , sau ca homosexualitatea e o boala , nu stiu daca nu sunt un caz pierdut din start . Tu ii cunosti , tu stii daca au ( sau nu ) o minima elasticitate in gandire si cultura care sa-ti permita sa speri ca intr-o zi te-ar putea accepta asa cum esti . Daca esti convins ca nu , e cu totul indreptatita hotararea ta de a pleca de acasa , doar ca asta vine la pachet si cu o multime de griji si reponsabilitati pe care nu vei avea incotro decat sa ti le asumi . Din pacate , vei pleca in viata cu sansa a doua fata de cei pentru care parintii isi asuma grijile pana copiii lor isi fac studiile si ajung pe picioarele lor . Sa nu crezi ca nu vei mai avea reactii de respingere , de dezgust , de dispret . Vei avea . Sigur te vei simti ofensat , jignit cand o bataie prietenesca pe umar fata de un coleg va fi suspectata de acesta ca ii faci avansuri ( e doar un exemplu din multele posibile ) . Iti inteleg perfect dorinta de a fi si de a te simti un om liber , e normalul ( pe care inca nu il avem ) , dar ia - totusi - in considerare daca nu ar fi mai bine sa nu-ti faci publica orientarea sexuala ? stiu ca e nedrept , dar te-ar scuti de multe neajunsuri . In fond , e problema ta privata . E o sugestie doar , cinica dar ... pragmatica ....PS .Nu le gasi vina parintilor tai , capacitatea de gandire cu care esti inzestrat la nastere nu o poate nimeni controla , poti doar sa o dezvolti prin studiu , informare , etc . Nici tu nu poti fi gasit vinovat daca - de pilda - nu esti olimpic la informatica daca inclinatiile tale sunt pentru istorie .
CHKa, utilizator
Am stat și m-am gândit la plecarea mea, nu rezolv nimic plec acum o sa vina după mine și ma reîntorc acasă, dacă ar fii un document în care sa atest faptul ca am plecat de buna voie de acasă și ca am unde sa merg și sa fiu îngrijit, nu aș mai avea teama ca vor veni după mine a doua zi și sa ma reîntoarcă acasă unde sa reînceapă dinnou scandalurile zilnice, știu probabil e greu de crezut faptul ca trec prin asemena chestii, dar va spun sincer știu ca e neomenesc ceea ce fac ei, dar ghiciți ce sunt cu mâinile legate, Protecția copilului nu face nimic în privința asta, decât ca face o ancheta și după probabil o sa înrăutățească situația de acasă
Iar noi ca tineret cel puțin în cazul meu ma macină întrebarea,, Oare parintii sunt vreodată multumiti de copii lor? Probabil o sa îmi spuneti ca da, pentru ca suntem programați sa iubim, dar nu cred ca un copil simte iubire servind cina într-un colț al mesei cu Farfuri și tacâmuri de unica folosită
Cu asta am spus tot, o zii frumoasă vă doresc

gi-jane2, moderator
Buna ,acest site este un site juridic ,nu cred ca te-a pus nimeni sa îmi pui mie aceste întrebări ,Te crezi vre-un avocat pe aici?
Am cerut ajutorul pentru a afla cum pot sa îmi readuc băiatul acasă,nu cum sa vorbesc eu cu el
Când o sa ai copii (daca o sa ai copii) o sa fii liber sa îl cresti cum vrei tu,Eu nu l-am crescut asa si el trebuie sa vina înapoi acasă
Sa menționez sa fie mai clar: ASTEPT SFATURI JURIDICE NU PSIHOLOGICE AICI ,MULȚUMESC
Cu toată stima de care dau dovada,
Îmi cer scuze @IoanDum dar cu aceasta atitudine nu rezolvati nimic ,mai rău de atât il îndepărtati mai tare de dumneavoastră,
Sa va răspund si la intrebare , Nu,Nu sunt vreun avocat ,,pe aici,,! Chiar deloc ,
Probabil v-au deranjat prea tare întrebările mele, Sau poate chiar nu aveți răspuns
Din cate am văzut ati primit multe răspunsuri atât juridce ,cat si ,,psihologice,, eu nu le consider ,,psihologice,, le consider sfaturi. Sfaturi pentru a vă readuce copilul înapoi acasă asa cum vreți.
Iar eu daca o sa am copii vreodată asa cum spuneți dumneavoastră, Credeți-mă nu o sa îmi i-au părinții mei ca exemplu.
Incercati sa intelegeti ca asta e si nu îl mai puteți schimba știu ca sună dur ,dar asta e realitatea
O seara liniștită