Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc ...

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc de cumpărat?

Știe cineva?

[ link extern ] /

,, Premierul Florin Cîțu a purtat o mască specială la ședința de Guvern de miercuri. Are dublă acțiune, reține și dezactivează virusurile, oferind o protecție de 99,9%. Masca este formată din trei straturi – două care au proprietatea de a „ucide” virusul și un filtru alcătuit din nanofibre, potrivit producătorului. Modelul VK Respilon Pro se autosterilizează, ceea ce înseamnă că poate fi utilizat în mod repetat, fără a necesita spălare sau curățare."

Cred ca si Raed Arafat are același tip de mască daca am vazut eu bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cu acestea masti se poate călători în siguranță cu avionul multe ore.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu credeți ca in condițiile apariției tulpinii britanice ar fi bine ca oamenii sa se înarmeze cu astfel de masti care ucid virusul?

Și la noi în martie vor fi mari probleme foarte probabil si nu este bine sa asteptam sa vedem dacă vor fi probleme.

Oamenii nu prea.stiu ca unele.persoane infectate nu au miros și.gust după.cateva luni de.la.momentul vindecării de COVID-19.

Infectarea in speranța imunizarii, fara vaccinare, este o.speranta deșartă și o mare loterie.

Stiti cumva dacă persoanele infectate după vaccinare si-au pierdut gustul și mirosul?
Nu am nicio informație în acest sens.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum credeti ca s-ar putea "inarma" oamenii cu astfel de masti ? E un produs de nisa, cu patente pentru tehnologia pe care o folosesc. Costa mult mai mult decit o masca obisnuita si productia actuala e foarte mica. Posibil sa fie si limitari tehnologice pentru a trece in scurt timp la o productie de masa.
Ar fi bine ca măcar tinerii sa poarte astfel de măști pentru ca ei sunt cel mai adesea asimptomatici și masca aceasta impiedica transmiterea virusului pentru ca îl ucide.
Nu vedeți ce haos este?
Doar cu restrictii și cu teste PCR sau rapide deja nu mai este suficient.
O sa devina dominanta și la.noi tulpina britanică si o sa fie și mai haos.

Tinerii umbla cel mai mult și acestea sunt persoanele cu risc ridicat de transmitere a virusului.
Poate ca ar deveni mai ieftine mastile daca statul ar face un contract de cateva milioane de măști și sa se vândă la preț redus fără profit prin farmacii.
Nu asa cum s-a procedat in trecut in luna martie 2020 cu preturi exagerate la măști.

La aceste masti este foarte important ca este ucis virusul.
Masca N95 nu ucide virusul.

Mai exista și problema ca oamenii sunt neglijenți pentru ca au obosit și cu mastile care nu ucid virusul te poți infecta si daca pui mana pe ea.

Aceste masti care ucid virusul se pot da gratuit de stat la pensionari în marile orașe unde este risc de infectare ridicat .
Pensiile nu le măresc. Macar atat sa faca pentru pensionari pentru ca este mai.scump tratamentul și terapia ATI decât o mască care ucide virusul.

Deja am vazut ca intra în carantină toti cei care vin din străinătate chiar dacă au test PCR negativ.
Nu este deloc.bine asa pentru ca se încalcă drepturi fundamentale.
Stiti ca eu am susținut carantinarea tuturor care veneau din străinătate în martie 2020 dar acum avem deja virusul în țară și nu se mai poate pune problema de a fi stopat ca sa nu intre în țară.

Eram vehement pe acest subiect tocmai pentru ca atunci era vorba de o minoritate iar acum deja vorbim de o majoritate. Ne aflam toti in aceeași situație.

Mai este și problema vaccinării.
Pana îmi vine rândul va dura mult timp și devine deranjant în condițiile actuale.

Daca am inteles eu bine, se cam încurajează sa te infectezi voluntar desi practic ei iau masuri de restrictii.
De.pilda, cei care au fost infectati sunt considerați la fel ca cei vaccinați la ieșirea și intrarea in România.
Eu nu am de gând sa ma infectez și evit cât pot dar și până să fiu vaccinat va dura.
Este foarte deranjanta acesta situație.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce parere aveti de măștile de plastic?
Pana în prezent nu m-au interesat.

[ link extern ] /

As vrea sa le folosesc când nu este nimeni pe o.raza de un km și la piscină.
Piscinele nu s-au deschis dar cred ca ar trebui deschise daca aceste masti ar fi OK.

Ma interesează la un mod deosebit de serioas deschiderea piscinelor.
Am nevoie sa înot și nu pot înota la copca.

Revenind la masca premierului Catu care omoară virușii, acestea nici nu au nevoie de raze ultraviolete pentru a fi uciși virușii, asa cum este cazul în situația mastilor N 95 ca sa nu fie aruncate după câteva ore.
Este un mare avantaj pentru ca oamenii nu au raze ultraviolete la dispoziție.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat