Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Era inutila fraza și aiurea pusa.

Oamenii de rand aveau incredere în autoritățile romane.
Eu nu am inteles care erau acelea...Dar...eram si lămurit in acelasi timp...in sensul ca nu se vor descurca...

Sa stiti ca se menține în continuare chestia cu secretul.
Nimic nu ma enervează mai tare.
Și nu ma refer doar la guvern...si altii cu legături conexe...

Exista o anumita temere...pe care eu nu o înțeleg...
Din ianuarie 2020 si pana acum este la fel...

Nu ma refer la cei care protestează.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu tot nu inteleg ce considerati ca stiu autoritatile si ascund ? Si - mai ales - de ce ar face-o ? ce ar avea de castigat ?
CHKa, utilizator
Exista o teama în continuare.
Ceea ce știu autoritățile ele stiu...

De ce ascund...tot ele stiu...

Ce ar avea de câștigat tot ele stiu...

Mie nu imi pare ca ar trebui ținut secret ceva în acest moment dar ele.au autoritatea...

Probabil ca asa se consideră a fi o strategie inteligenta de comunicare.
Fiecare om se.considera inteligent, doar ca unii sunt și alții nu prea sunt...
Este însă ceva subiectiv acest lucru...
Din păcate...

Nu as vrea sa întru în detalii cu ,,inteligence" cum se spune la inteligenta în limba engleză.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
D-le avocat , cu certitudine stiti mai bine decat mine ca , daca acuzi pe cineva ( in speta - autoritatile ca ascund informatii ) , trebuie sa ai o minima dovada , un minim indiciu ca e asa , ca le au si le tin sub obroc . Aveti ? ca spuneti ca asta va enerveaza . Daca doriti date exacte , cati s-au infectat in mall-uri , cati in restaurante , cati pe strada , etc. , puteti accepta ca - probabil - nu exista ? Nu cred ca s-au facut astfel de statistici , mai ales pentru faptul ca prea putini stiu unde s-au infectat , cei mai multi nu au nici cea mai vaga idee . Tot ce as putea eu sa cred ( eventual ) ar fi ca autoritatile nu ar face publice date reale despre banii cheltuiti , in rest , chiar nimic . Doar ca nici macar aici nu sunt date nereale , pentru ca - de fapt - nu se dau nici un fel de date . E de interes sa vedem ce concluzii vor rezulta din experimentul facut de autoritati la Barcelona cu acel concert , pentru ca un organism similar DSP-ului a facut selectia celor care au participat , cu toate datele lor , si cu acceptul acestora de a le fi urmarita starea de sanatate timp de 30 zile . Eu - am mai spus-o , nu am incredere prea mare in testele rapide , daca nu esti in perioada de maxima incarcatura virala , testul va fi fals-negativ . V-am povestit cazul din familia ginerelui meu spaniol , cinci teste negative , din care patru sigur fals-negative , dovedite cu test RT-PCR dupa doar 2 zile de la testare . De aceea cred ca vor fi de mare interes datele care vor rezulta , se vor putea trage concluzii importante pentru industria de entertainment .
CHKa, utilizator
Pentru a dovedi trebuie sa ai acces la informații clasificate.
Unele informații cu privire la Covid-19 ar trebui declasificate.
Se tin prea multe lucruri secrete.
Ati vazut scandalul cu vaccinarea rudelor din servicii.
Era o informație secreta?
A fost clasificata zic ei, adică informație strict secreta.

Niciodata nu au zis ce creaza creșterea numarului de infectari.
Localuri, cluburi, etc. și ce număr de infectari s-a generat.
Este secret asa ceva?
Se pare ca ar fi informație strict secreta.
Va pare justificat asa ceva?

Nici purtarea obligatorie a mastilor de.protecție în spatii deschise nu pare sa ajute.
Ar trebui lăsat la aprecierea fiecăruia daca poarta sau nu mască.
Eu as purta doar în aglomerație.

Sa.mergi pe litoral cu masca pe față îmi pare ceva inadmisibil.
Nici nu am fost pe litoral anul trecut.
A fost primul an de când exist eu sa nu ajung la mare și sa stau măcar câteva zile.

Referitor la obligativitatea purtarii mastilor în aer liber a câștigat o avocata în prima instanța dar apoi, la ICCJ s-a considerat ca nu are dreptul.de a se judeca...anulând procesul...
Nu m-a interesat acel proces deoarece am.considerat ca Arafat trebuie sa aiba timp, dar voi încerca să îl.analizez.
Timpul lui Arafat a expirat, consider eu,deoarece nu mai da deloc randament și se ajunge la.haos din cauza lui.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat