avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am primit o amenda iar in procesul verbal agentul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am primit o amenda iar in procesul verbal agentul constatator ...

Am primit o amenda iar in procesul verbal agentul constatator nu mi-a trecut datele personale.
Nu a trecut nici nume,nici adresa nici cod numeric personal,doar numarul de inmatriculare al masinii.
Ce trebuie sa fac 8n vazul acesta?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: TG08 , utilizator 19:52, 1 Aprilie 2021
Cum a ajuns p-v la dvs..
Mi l-a inmanat agentul de circulatie
El a cimpletat tot procesul verbal cu datele lui ,si amenda ce trebuia sa o platesc mai putin datele mele personale
Eu am sesizat asta cans am vrut sa platesc amenda
Este posibil sa nu va poată executa silit.
Puteti contesta ca sa lamuriti treaba.
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule lăsați intrebarile retorice dacă vreți să formulati contestație o faceti in instanța invocând textele de lege precizate si situatia spusă de dvs.In lumea juridica conteaza legea nu.cum crede fiecare justitiabil că ar tb să funcționeze sistemul..
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adica nu v-au primit banii, atunci cind ati incercat sa achitati jumatate din minim, din cauza faptului ca nu e trecut nici un nume de contravenient in procesul verbal ?

Oricum, aveti sanse foarte mari de anulare a PV de contraventie, pentru lipsa numelui si a CNP.
Temeiul legal este art. 17 din OG 2/2001 si e un caz clar de nulitate absoluta si instanta poate constata din oficiu, pe baza copiei PV, depusa odata cu plingerea contraventionala, nulitatea procesului verbal de contraventie.

Articolul 17
Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.
[ link extern ]

TG08 a scris:

Mi l-a inmanat agentul de circulatie
El a cimpletat tot procesul verbal cu datele lui ,si amenda ce trebuia sa o platesc mai putin datele mele personale
Eu am sesizat asta cans am vrut sa platesc amenda

Alte discuții în legătură

Amenda stb Liviu H Liviu H Buna ziua, Va rog respectuos sa ma ajutati cu o consultanta asupra situatiei urmatoare daca aveti posibilitatea: Astazi, 25.10.2021, am urcat in ... (vezi toată discuția)
Daca intr un proces verbal amenda curculatie nu e mentionat numarul ... ioneludrea ioneludrea Daca intr un proces verbal amenda curculatie nu e mentionat numarul de inmatriculare al masinii acesta poate fi contestat? Daca da trebuie platita amenda pana ... (vezi toată discuția)
Se poate anula / contesta un pv dat de poliția locală daca ... Toader29 Toader29 Se poate anula / contesta un pv dat de poliția locală daca in pv nu este numele agentului constatator și este doar semnătura (vezi toată discuția)