Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal de vatamare corporala, nu vor sa ma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal de vatamare corporala, nu vor sa ma despagubeasca

Buna ziua. Incerc sa fiu cat mai concis si succint, e prima oara cand folosesc acest site, nu mai am alte sperante.
Mama mea a fost, recent, victima unui accident rutier, pe 26 septembrie 2020. Luata pe trecere de un pusti de 19 ani, BMW, teribilism, etc. Timp de 6 luni de zile am dat sute de telefoane si email-uri firmei de asigurari a soferuluui, pana cand, s-au gandit in cele din urma, sa ne oferteze cu o suma derizorie de doar 1950 de lei. Desi nu imi acopeream decat jumatate din cheltuielile cu ea, RMN, consult neurologic, ingrijiri la domiciliu, am fost sfatuit de cateva persoane sa accept suma, altfel, risc sa raman si fara astia 2000 de lei la cat sunt de nesimtiti.
Zis si facut, accept, merg la notar, si declar, atentie - asa cum au dorit ei - ca in urma despagubirii nu voi mai avea nicio pretentie nici de la ei, dar nici de la sofer pe cale civila. Le trimit prin posta actul notarial, si pe email o copie si acum se fac ca ploua si nu sunt inca despgubit.
Ce pot face in situatia de fata? Sunt novice in ale RCA-ului si a doarelor penale de vatamare corporala, nici macar nu detin permis de conducere.
Va multumesc tuturor!
GEKO17, utilizator
cat de recent ati primit ordonanta procurorului cu referatul de clasare???
sunteti in termen pentru a face o contestatie impotriva acesteia ?

Ba mai mult am primit multe feedback-uri cum ca in situatii de genul soferul nu poate fi tras la raspundere in instanta si ca niciun avocat nu ne-ar reprezenta cauza.

feedback-urile primite se pare ca au fost gresite/eronate.
atat timp cat exista o victima, este clar ca soferul poate fi tras la raspundere in instanta, mai ales ca a fost vina lui.

Evident, ca acum este tardiva discutia. Problema se pune sa va recuperati macar acea suma prin care s-a angajat sa plateasca.
contactati un avocat din localitatea dvs. si discutati cu actele in fata.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Buna ziua,
De ce as face contestatie impotriva ordonantei?
Cu respect.
Manuela Rășină, administrator

nu exista nicun act notarial pe care sa il puna in exeutare, exista doar declaratia omului, aia e data la notar ca accepta oferta si se angajeaza sa nu actioneze in judecata.

Avocat Popescu Radu Cătălin a scris:

Buna ziua!
Puteți pune în executare acel act notarial, pentru recuperarea sumei de 1950 de lei.

De ce as face contestatie impotriva ordonantei?

trebuie lecturata si identificat aspectul legal in raport si de situatia reala.

Luati legatura direct cu un avocat.

Daca feed-back-urile la care faceti referire le-ati primit tot din mediul on-line, atunci se explica si decizia gresita pe care ati luat-o.

In astfel de cazuri cauti un profesionist si discuti cu el, cu actele in fata si nu facand "seminar" pe forum-uri.
Ma asteptam la astfel de raspunsuri.
Feedback-urile au fost offline.
Avocat am cautat, unul mi-a cerut 4000 lei sa ma reprezinte, ceea ce nu ma avantaja.
Mama n-a fost grav pe acte, in realitate a fost grav.
I s-au dat 7 zile ingrijire la domiciliu de la medicul legist insa ea 3 sapt. mi-a stat la orizontala, daca se ridica in sezut ametea rau si pica lemn pe perna - concomitent cu stari generale de rau.
La spital mi-au dat-o acasa pe semnatura si nu prea voiau sa o interneze pe motiv ca n-are nimic. (RMN-ul era OK)
Mama spunea ca nu e OK, asistenta de la UPU strangea langa mine din umeri.
Pentru daunele aduse, pentru trauma mi s-ar fi parut normal sa primesc macar un 3000 lei, nu 1700 in bataie de joc si doar 200 lei ptr. cheltuieli. Am pus chitanta de RMN la privat care doar aia a fost 685, si ei imi dau 200 lei.
Faptul ca am lipsit de la serviciu, nu l-am luat in calcul, bineinteles, si nici ei nu-l iau la dosar. Deci alte chetuieli cu ea nu se deconteaza decat acte medicale conform spuselor lor.

- Vă rog să nu mai citați inutil, apăsați pe Răspunde -
Manuela Rășină, administrator