Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 ...

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării?

Formulez aceasta întrebare în contextul în care autoritățile romane și străine susțin că persoanele vaccinate împotriva virusului SARS-COV-2 nu mai sunt vectori de transmitere a bolii.

Implicațiile științifice sunt extrem de importante în contextul respectării drepturilor și libertăților fundamentale prevazute și garantate de Conventia Europeană a Drepturilor Omului și de Constituția României.

Valabilitatea acestei chestiuni de drept vizează toate statele care au semnat Conventia Europeană a Drepturilor Omului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca am inteles eu bine erau și persoane vaccinate și nu se făcea distincție.
La.fel.si cu cei care au trecut prin boală.

Pe.semaforul făcut de autorități pe zone, pe tari, se poate schimba ceva de la o zi la alta.

Actul normativ indicat de dvs. este din februarie iar ce zic eu este de acum câteva zile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce daca e din februarie !?
Actul normativ e in vigoare, nu l-a anulat alt act normativ, dimpotriva, in ultima hotarire CNSU s-a modificat doar anexa cu tarile cu risc epidemiologic ridicat, care a fost data in hotarirea nr. 9 din 11.02.2021.
[ link extern ]
Ce ziceti dvs. e doar o "vorba", juridic nu are valoare ca e de acum citeva zile. Probati ceea ce afirmati.
latka, moderator
Am sa încerc sa ma interesez mai bine.pe toate părțile.
Sunt foarte greu de verificat aceste acte normative deoarece ei schimba culoarea de la galben la rosu de la. o zi la alta, caz în care trebuie foarte mare atenție.

Daca se va dovedi ca cei infectati transmit virusul se va cere obligatoriu și testul.PCR la vaccinați.
Nu am auzit insa nimic în acest sens pana acum.

În Paris, anul trecut pasagerii unui avion care a avut întârziere 10 minute au intrat toți în carantină ca au sosit după ora 0.
Cei sosiți cu 15 minute mai înainte nu au întrat în carantină.

În Elveția, de pilda, este irelevant ca persoana este vaccinata și nu intra fără test PCR negativ.

În Israel nu se intra deloc și era în discuție sa fie vaccinați și cu test PCR.
Cred ca vor deschide în curând intrarea in Israel dar am bănuiala rezonabila ca vor cere și test PCR negativ chiar dacă ești vaccinat.
O vreme numai, sper eu, deoarece as vrea și eu sa ajung în Israel anul acesta după ce voi avea certitudinea ca nu mai cer teste PCR.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Am sa încerc sa ma interesez mai bine.pe toate părțile.
Sunt foarte greu de verificat aceste acte normative deoarece ei schimba culoarea de la galben la rosu de la. o zi la alta, caz în care trebuie foarte mare atenție.

Lasati "toate partile", de pe site-uri obscure sau conspirationiste, incepeti de aici :
[ link extern ]
Informația provenea de la TV și nu după vreun site.
Toata lumea era indignata și se ridica inclusiv întrebarea cu vaccinarea.
Niciun oficial al statului nu a dat vreo clarificare in aceasta privință ceea ce este anormal dar a cam.devenit ceva normal in ultimul an sub aspectul transparentei.

Oricum, nu mai exista diferenta in prezent între România și Grecia in privința riscului de infectare pentru ca România nu este o tara în care sa nu existe noul.coronavirus si oamenii se pot infecta la.fel indiferent de tara.

Legea o studiez direct în Monitorul Oficial pe.format de hârtie deoarece apar și erori dacă nu am varianta oficiala exacta de la organul competent in materie de publicare a actelor normative.

Eu nu ma grăbesc sa plec în Grecia dar marea problema este aceea ca pot apărea schimbări fundamentale de la.o zi la alta.
V-am dat exemplul Franței unde o diferență de 10 minute a trimis oamenii direct în carantină.
Cat contează 10 minute nu cred ca necesita vreo explicație...
Și dacă Franța face asa ceva ce pretenții sa avem.de la România...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat