Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 ...

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării?

Formulez aceasta întrebare în contextul în care autoritățile romane și străine susțin că persoanele vaccinate împotriva virusului SARS-COV-2 nu mai sunt vectori de transmitere a bolii.

Implicațiile științifice sunt extrem de importante în contextul respectării drepturilor și libertăților fundamentale prevazute și garantate de Conventia Europeană a Drepturilor Omului și de Constituția României.

Valabilitatea acestei chestiuni de drept vizează toate statele care au semnat Conventia Europeană a Drepturilor Omului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aratati-mi si mie lista aia rosie, eu nu o gasesc nicaieri si nu e mentionata in actul normativ vreo lista rosie care ar presupune carantinarea.
Nu mai exista acel semafor ,,stralucit" cu zone verzi, galbene și roșii?

De aici a plecat Marea teapa pentru România conform căreia virusul Sars-Cov-2 nu va ajunge în România deoarece ,,politia rutiera" a virușilor va veghea la respectarea circulatiei rutiere a virusului și nu vor fi probleme.

Nu stiu despre ce semafor vorbiti, exista doar lista de state cu risc epidemiologic ridicat:
[ link extern ]

Daca stiti altceva, documentat, va rog sa postati, nu sa "vorbiti".
latka, moderator
Eu numesc semafor ceea ce au făcut ei în privința colorarii zonelor epidemiologice cu risc mai mult sau mai puțin ridicat.
TULPINA indiana a intrat de vreo luna in România.
Au venit niște persoane din India și asa avem și tulpina indiana in România acum.
Nu știu daca nu cumva suntem.singura tara din Europa în care a întrat tulpina indiana și riscam sa avem probleme.
Insa, chiar nu mai este de mirare nimic.
Atata timp cât va fi aceasta echipa actuala care se ocupa de gestionarea pandemiei vom avea mari probleme.
De 6 luni susțin cu tărie că ar fi trebuit schimbați.absout toți inclusiv cei de la.doi și un sfert din echipa.

Deja a devenit de actualitate întrebarea dacă vaccinul este eficient sau nu împotriva acestei tulpini.

Ma întreb cât de documentate a fost autoritățile romane dacă deja o avem de 1 luna in România.

Cred ca știți ca în India mor 3500 de.persoane pe zi și incinereaza atâtea persoane de au făcut ruguri noi intrucat autoritățile nu mai fac fata cu incinerarile.

Și inevitabil se.ridica mai mult sau mai puțin întrebarea inițială...
În funcție de răspunsul la intrebare putem.sa vedem ce va fi în viitor.

Este posibil ca romanii sa aiba probleme cu deplasarea în străinătate din acest motiv.
Deja, ar putea apărea ipoteza sa nu mai vorbim.de întoarcerea în tara ci...de plecarea din tara...

La atat de multa incompetenta chiar nu ar trebui sa ne miram...de asa ceva...

Cum Dumnezeu sa lași sa intre muncitori din India în România?
Și apoi...bănuiesc ca, autoritățile romane au fost luate prin surprindere...si nu oricare autorități ci, autoritățile ,,competente"...

Ma întreb și cei din MAE si din SIE ce păzesc?
Este inadmisibil asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles ca avem.tulpina indiana inițială și nu cea cu dubla mutație, cea care a făcut dezastru în India și acolo este cald...

Poate reușim sa nu ne căptușim.si cu tulpina indiana cu dubla mutație...

Daca intra în țară nu cred ca se mai primesc romani în străinătate.
Și asa...s-a.rezolva și problema cu întoarcerea în tara fara carantină individuala...fara discuție intrucat discuția ar deveni fara obiect...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat