Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 ...

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării?

Formulez aceasta întrebare în contextul în care autoritățile romane și străine susțin că persoanele vaccinate împotriva virusului SARS-COV-2 nu mai sunt vectori de transmitere a bolii.

Implicațiile științifice sunt extrem de importante în contextul respectării drepturilor și libertăților fundamentale prevazute și garantate de Conventia Europeană a Drepturilor Omului și de Constituția României.

Valabilitatea acestei chestiuni de drept vizează toate statele care au semnat Conventia Europeană a Drepturilor Omului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveți o marota, asta cu tulpinile și opritul lor la granița! :)
Și bineînțeles cu guvernele "proaste", inclusiv al nostru, care nu sunt în stare sa se razboiasca cu aceste tulpini.
In fine, e o veche discuție, deja neinteresanta, din moment ce sunteți singurul deținător al soluțiilor minune.
Revenind la tulpina cea noua,
daca n-ați fost în India și nu știți cum e pe acolo, nu e de mirare ca va "inspaimanta" numerele mari.

Însă o populație de vreun miliard jumătate, combinata cu o societate foarte polarizata, o sărăcie cruntă pentru majoritate și o corupție endemica nu poate sa dea alt rezultat într-o situație pandemica.

Nu e cazul la noi.
Sa înțeleg ca mesajul.este același: ,,Se descurca descurca autoritățile!"
Wow, daca asa ziceti dvs...

Este insa la.fel.de veche aceasta placa și ati vazut ce s-au mai descurcat...

Nu a zis nimeni nimic daca vaccinul este eficient împotriva acestei duble mutații.
Știu ca la noi nu vor deceda 3500 de oameni pe zi dar pe o tulpină banala am avut grave probleme și acest lucru ar trebui sa dea de gândit măcar acum...
Nu contează ca am anticipat foarte bine din februarie 2020 ce se va întâmpla în România.
Problema este sa nu se mai întâmple iarăși la fel.

Iarăși nu se spune nimic și incompetenta autorităților se ascunde cel mai bine în secretomanie.
Asa a.fost încă de dinainte de a intra virusul in România și la.fel.este și acum...

Cert este un singur lucru.
Avem tulpina indiana in România, fapt dovedit științific.
Și nu cred ca este un motiv de lauda nationala acest lucru.

Nu am auzit ca vreo tara din Europa sa aiba la nivel intern aceasta tulpina indiana.

Elveția a descoperit imediat tulpina indiana la o persoana care vroia sa tranziteze tara cantoanelor și nicidecum la o persoana care locuia în țară.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sa înțeleg ca mesajul.este același: ,,Se descurca descurca autoritățile!"
Wow, daca asa ziceti dvs...

Mesajul e ca noi nu suntem India.

Nu contează ca am anticipat foarte bine din februarie 2020 ce se va întâmpla în România.

Nu ați anticipat nimic. Mai abandonați placa asta.

Nu am auzit ca vreo tara din Europa sa aiba la nivel intern aceasta tulpina indiana.

Elveția a descoperit imediat tulpina indiana la o persoana care vroia sa tranziteze tara cantoanelor și nicidecum la o persoana care locuia în țară.

Sunt mai multe țări, printre care și Grecia, Italia, Germania, SUA. De ce n-ati anticipat? :)
Nu am văzut nicăieri sa aiba tulpina indiana Grecia, Italia.si Germania.

Nu cred ca va mai aduceți aminte când am spus în martie 2020 ca, necarantinarea tuturor celor veniti din străinătate va duce la carantinarea noastră și ca, pentru câțiva va fi dezastru pentru noi toți.
Insa, era invenția cu semaforul verde, galben și rosu de care erati de-a dreptul incantat.
Semaforul a fost ineficient pentru ca virusul nu respectă semaforul...
Era lesne.de inteles, după umila mea parerea...

Este vorba de zone roșii, etc.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cred ca ma confundați. Și dacă nu știți ceva, nu înseamnă că nu există. Sunt 17 țări în care s-a descoperit tulpina indiana.
"Tulpina indiană este definită prin prezența a două mutații care se asociază cu reducerea activității neutralizante a anticorpilor, dar nu e un impas semnificativ care să reducă eficiența vaccinurilor. Mesajul este să ne vaccinăm ca să reducem riscul să se cumuleze noi mutații.
Nu e neapărat mai contagioasă, această mutație identificată pe această tulpină reduce activitatea neutralizantă a anticorpilor. Comparativ cu cea sud-africană, nu e mai rezistentă față de vaccinurile actuale.
Vaccinurile își mențin eficiența față de complicațiile bolii, riscul de spitalizare. Nu avem motive să ne îngrijorăm. Rămân aceleași măsuri de prevenție valabile", a declarat Valeriu Gheorghiță.

Spuneați ca aveți încredere în V. Gheorghiță.
latka, moderator