Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 ...

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării?

Formulez aceasta întrebare în contextul în care autoritățile romane și străine susțin că persoanele vaccinate împotriva virusului SARS-COV-2 nu mai sunt vectori de transmitere a bolii.

Implicațiile științifice sunt extrem de importante în contextul respectării drepturilor și libertăților fundamentale prevazute și garantate de Conventia Europeană a Drepturilor Omului și de Constituția României.

Valabilitatea acestei chestiuni de drept vizează toate statele care au semnat Conventia Europeană a Drepturilor Omului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bineînțeles.
Nu este insa de mirare deoarece România are același stil de apărare precum Italia și alte state occidentale.
Eu as vrea sa luam model ca omul.sa aiba 2000.euro pe luna salariul în România și nu exemplul Italiei în sensul ca, dacă Italia are ceva rău trebuie sa avem și noi.Si ce poate fi mai rău decât o noua tulpină...
Insa, daca urmezi modelul Italiei în mod inevitabil ajungi la același rezultat.
Este ușor de anticipat asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Poate ca "ne-am luat" după Australia, Germania, Marea Britanie, SUA, sau Singapore, țări unde s-a descoperit tulpina indiana.

După cum vedeți, sunt de pe tot globul. Asta ați anticipat-o? Australia e foarte stricta, cred ca tulpina indiana a înotat din India și a venit prin deșert de a ajuns și acolo. :)
latka, moderator
Sau...s-a dezvoltat singura in mod independent...in Australia...ori au importat-o nu neaparat din India...
Nu exclud nici aceasta ipoteza.
Este suficient ca un stat sa nu fie atent si se creaza un efect in lant.

Asa ar avea justificare si autoritatile romane desi la noi au venit niste indieni si nu a traversat singur desertul virusul...
Justificarea ar fi daca ne-am trezi cu tulpina indiana cu dubla mutatie...deoarece ar aparea...de nicaieri...precum in Australia...

Si aceste tari ce zic despre eficienta vaccinului impotriva acestei noi tulpini indiene?
Nu am auzit nimic, dar, asa cum bine ati spus, nu trebuie sa aud eu tot ce se spune...ca sa se stie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Prof. Rafila m-a lămurit.
Nu știe dacă vaccinul este eficient împotriva tulpinii indiene.
De aceasta data știe fix cât știu și eu.

Dr. Valeriu Gheorghiță susține ca, este bine sa ne vaccinam ca sa ne luptam cu tulpinile actuale.
Noua tulpină indiana nu este mai periculoasa decât precedentele.
Are dreptate și el.

Mi-au spus exact ce știam.si eu la B1 TV.

A rămas nelamurita problema dacă tulpina indiana fentează sau nu anticorpii de la vaccin.

Zicea nu stiu cine,ca, ar fi bine sa se facă teste PCR și la vaccinați daca ies din tara sau se întorc.

Și m-am întors de unde am plecat și am intrebat.

Daca cei vaccinați ar transmite sau nu noul coronavirus cu tulpina indiană va rămâne provizoriu doar o întrebare...
O.sa aflam peste ceva timp...

Nu ma grăbesc sa aflu în 48 de ore...daca pana acum nu se stie...pentru ca ori este secret ori nu știe nimeni...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stiti ce ma întreb eu?
De ce nu a înotat tulpina indiană pana în Taiwan sau pana în China?

Nu ca ar conta faptul ca se poate foarte mult pe o apărare strategică concreta...

Stiti ca, eu, consider ca, Taiwanul ca s-a aparat bine dar a facut-o din 31 decembrie 2019.
Iar eu stăteam la 5 metri de chinezi înainte cu mai multe zile de 31 decembrie 2019 și nu pentru ca ma temeam ca mi-ar fura ceva din buzunare...

S-a descurcat bine Taiwan.
Cred ca sunteți de acord cu mine și nici nu cred ca au tulpina indiană.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat