avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subventie de 50%
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subventie de 50%

Vin la dv. cu o mare nelamurire ! Locuiesc intr-un bloc de garsoniere patronate de o firma deci sunt chirias !
Am depus cererea de acordare a ajutorului pentru incalzire si jos la panoul blocului s-a afisat valoarea subventiei acordata de catre primarie eu fiind incadrat la suma de 72 lei . Cand m-am dus la asociatie pentru a achita intretinerea D-na administratora mi-a spus ca nu beneficiez decat de 50% din valoarea subventiei aceasta regula fiind stabilita de catre primarie spune ea ! V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine daca e legal si unde ar trebuii sa ma duc si sa ma plang pentru a primi suma integrala la care sunt incadrat ! Va multumesc anticipat !
Domnul meu,
Ce scrieti Dv. la punctul 1 pe tabelul de subventii este cata caldura vi s-a socotit pe lista de plata, dovada ca pe lista cu cotele de intretinere la rubrica de caldura aveti 72 de lei, asta de la punctul 2.
........................
Daca Dv. vi se da subventie 50% din suma totala de la caldura, normal ca subventia Dv. este 36 de lei.
.........................................
Nu va fura nimeni, vi s-a calculat corect.
Desi s-a mai discutat, observ ca sunteti mai nou pe Forum, asa ca aveti circumstante atenuante; oricum merita sa dati o cautare personalizata.
Este adevarat ca si noi ne-am confruntat cu asemenea probleme, dar le-am lamurit. Etapele acordarii de ajutoare pentru incalzirea locuinteicu energie termica reglementate pentru perioada 2009-2010 de O.G. 106 si Legea nr. 358/2009 sunt urmatoarele:
- proprietarul care are un venit net mediu/membru de familie mai mic de 615 lei, este indreptatit sa beneficieze de acest ajutor acordat de stat, asa cum banuiesc ca ati procedat si dvs., ati completat o cerere-declaratie, vizata de as. de locatari cu nr. de camere si nr. de persoane care locuiesc efectiv in locuinta;
- aceste documente ajung la Directia de Munca si Protectie Sociala din localitate care verifica informatiile dvs., va incadreaza intr-o "grila de drepturi" (nu stiu cum sa-i zic), adica, cum spuneti dvs. un procent de 50% si o suma maxima de 72 lei;
- D.M.P.S. colaboreaza cu Primaria si furnizorul de energie termica din localitate, astfel incat Primaria emite o Decizie privind cele de mai sus care trebuie sa ajunga la dvs, cat si la furnizorul de energie termica care la randul lui emite doua anexe pe care le comunica asociatiei, astfel:
Anexa 6 care cuprinde urmatoarele rubrici:
0. nr. crt;
1. beneficiarul de ajutor;
2. CNP;
3. nr. camere;
4. nr. inreg. cerere la DMPS;
5. consumul defalcat(Gcal);
6. valoarea maxima ajutor;
7. % in care ati fost incadrat;
8. adresa beneficiarului.

Anexa se termina cu o Nota cu 4 puncte, dintre care doua sunt importante pentru intelegerea discutiei:
- In col. 5 se trece Cantitatea de energie termica pentru incalzire (Gcal), repartizata fiecarui beneficiar de ajutor.... (suma care o repartizeaza administratorul pe lista de plata la rubrica "incalzire locuinta" impartita la pretul energiei termice practicata in localitatea dvs. - rezultand cantitatea de ET in Gcal);
- prezentu borderou (anexa6) va fi completat de as. prop./loc. si pus la dispozitia FURNIZORULUI in maximum 2 zile.

Deci odata ajuns la furnizor acest document, furnizorul intocmeste un alt document - Anexa 7a, numita Situatia cu beneficiarii ajutorului pentru incalzirea locuintei cu energie termica si cuantumul acestuia conform... pe luna.... pentru asociatia... cu urmatoarele rubrici:
0. nr. crt;
1. beneficiar ajutor;
2. CNP;
3. nr. dispozitie primar;
4. %;
5. consum defalcat (Gcal);
6. pret local energie termica facturata;
7. valoare ajutor efectiv;
8. valoare maxima Primar (acordat prin Decizie;
9. suma finala a ajutorului;
10. suma de plata CASH;
11. adresa beneficiar ajutor;

Si aceasta anexa are la sfarsit o Nota cu 5 puncte, astfel:
1. Valoarea efectiva a ajutorului pentru incalzirea locuintei nu poate depasi valoarea maxima stabilita prin dispozitia primarului in cond. OUG nr. 5/2003, cu modificarile si completarile ulterioare. (coloana 8 din anexa);
2. col. 4 = compensarea procentuala stabilita prin dispozitia primarului;
3. col. 7 = col. 4 x col.5 x col.6 / 100;
4. col. 9 = minimul dintre col.7 si col.8;
5. col.10 = (col. 5 x col.6) - col. 9

Puneti valorile dvs. in aceasta ecuatie simpla si va lamuriti!
Acum nu stiu daca cele aratate mai sus v-au lamurit asupra felului cum se calculeaza aceste ajutoare sau daca v-au bagat in ceata mai tare. Sustin puctul de vedere a @elga50 care afirma ca administratorul dvs. nu a fost in stare sa va explice aceasta procedura impusa de lege. Fiti linistit, mai sunt si altii...

Acest document TREBUIE adus la cunostinta proprietarilor interesati prin afisarea unei copii la avizierul scarii. Deci dvs. va uitati pe aceasta situatie si veti observa suma de care beneficiati si pe care administratorul o va scadea din costul initial al incalzirii. Retineti ca singurele interventii a administratorului in toata aceasta poveste sunt atunci cand certifica pe cererea pe care ati intocmit-o pentru a beneficia de ajutor, a nr. de camere si a nr. de persoane care locuiesc efectiv in locuinta si care participa cu venit net la formarea mediei, apoi mai intervine pe anexa 6 cand face repartizarea cantitatii de energie termica repartizata apartamentului dvs. ( aceasta cantitate poate fi la fel pentru apartamente egale - deci repartizare in sistem pausal, sau diferita daca repartizarea costurilor se face prin repartitoare de costuri).

Daca mai aveti nelamuriri, sunt aici pe forum sau mp...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire viorica98 viorica98 Ajutorul meu lunar pentru incalzirea locuintei cu energie termica pentru luna noiembrie a fost in valoare(maxim) de 124.12 ron.Pe lista de cheltuieli aferente ... (vezi toată discuția)
Proiect o. u. g. - protectie sociala in sezonul rece Adriantot Adriantot S-a dat publicitatii proiectul OUG privind masurile de protectie sociala in sezonul rece. Primul capitol \"Modalitati de facturare a energiei termice\", este ... (vezi toată discuția)