avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a săvârșit ...

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a săvârșit o condamnare în urma cu cel puțin 35 de ani în urma . Cum este posibil ca după atât timp sa primească acasă o scrisoare sa se prezinte la politie pentru a semna luna de luna. Cu câți ani în urma se aplica legea 118/2019 înscrierea în registrul național automatizat. Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Sevel , utilizator 13:53, 10 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
gcirs, vă rog să nu mai puneți acel link pe forumul avocatnet.ro.
Mulțumesc.
eu pentru o pedeapsa de 6 luni cu suspendare, fara contol judiciar de acum 15 ani. Alta solutie nu exista decit sa atacam legea la ccr, pentru ca este si neconstitutionala si partinitoare. Daca mai trecea un an sau doi si eram judecat dupa noul cod penal, nu mai ajungeam in registru.

Buna ziua , ați făcut ceva in acest sens ? Ați deschis proces ? Este vreo cale legală de atac ?
Mulțumesc
SNACK88 a scris:

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a săvârșit o condamnare în urma cu cel puțin 35 de ani în urma . Cum este posibil ca după atât timp sa primească acasă o scrisoare sa se prezinte la politie pentru a semna luna de luna. Cu câți ani în urma se aplica legea 118/2019 înscrierea în registrul național automatizat. Va mulțumesc anticipat.

Bună ziua. Nu am intentat nici un proces. Am așteptat mai multe răspunsuri legat de acest subiect. Și poate ne strângem mai multe persoane pentru a intenta un proces. Poate putem găsi totuși un avocat care a mai avut astfel de spețe.

Carolinaaa a scris:


Buna ziua , ați făcut ceva in acest sens ? Ați deschis proces ? Este vreo cale legală de atac ?
Mulțumesc
SNACK88 a scris:

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a săvârșit o condamnare în urma cu cel puțin 35 de ani în urma . Cum este posibil ca după atât timp sa primească acasă o scrisoare sa se prezinte la politie pentru a semna luna de luna. Cu câți ani în urma se aplica legea 118/2019 înscrierea în registrul național automatizat. Va mulțumesc anticipat.



Bună-ziua!
Am citit răspunsul Dvs și sunt interesata de subiect . Este revoltător ca oameni care au executat pedeapsa, s-au reabilitat, nu au recidivat , sa vina după 30 de ani sa ( când au copii ,nepoți etc ) sa dea cu subsemnatul , sa declare dacă pleacă în alta localitate sau peste hotare .
Va rog sa îmi transmiteti ce răspuns ați primit . În ce stadiu sunteți, dacă v-ati organizat cumva pentru a ataca legea .
Va mulțumesc!

radutel a scris:

Buna ziua , sunt in aceeasi situatie ca tatal dvs . Am facut o petitie la avocatul poporului . Legea are multe aspecte neconstitutionale . Sunt incalcate mai multe drepturi .Una este sa faci un registru de evidenta si preventie si alta este sa fotografiezi , amprentezi persoane dupa 30 de ani de la producerea faptei . Va tin la curent cu rezultatul .

Alte discuții în legătură

Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista vreo cale ... Carolinaaa Carolinaaa Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista vreo cale de atac ? Au trecut 35 de ani de când am fost condamnat ,fără alte antecedente penale , ... (vezi toată discuția)
Drept penal legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . rog ... radutel radutel Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . Rog opinie referitoare la posibilitatea refuzului prelevarii de probe biologice , amprente , etc . Pe ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac : legea 118 2019 abuz ptr cei reabilitati gcirs gcirs Buna ziua, Am 52 de ani, nascut in 1969. In 1986 la varsta de 17 ani am comis o infractiune pedepsita cu inchisoare 3 ani. din care prin gratiere am ... (vezi toată discuția)