Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM - model cadru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM - model cadru

Buna ziua,

Referitor la modificarile aparute la modelul cadaru a CIM,
a. Art. F - atributiile postului
b. art M, lit. c1 - obligatia angajatorului de a informa angajatul cu privire la obligativitatea de a adera la un fond de pensii pilon II
c. obligatia de a informa salariatul cu privire la procedurile de utilizare a semnaturii electronice (CM - art 17, alin. 3 lit o)

1. Este necesara incheierea unor AA pentru toate contractele deja existente, in care vor fi inserate punctele a-c de mai sus?

2. Chiar daca nu este utilizata semnatura electronica, va fi necesara inserarea acestei mentiuni? (ex: CIM lit. L - Alte clauze, lit e) procedurile privind utilizarea semnăturii electronice avansate sau semnăturii electronice calificate însoțite de marca temporală electronică sau marca temporală electronică calificată și sigiliul electronic calificat al angajatorului: părțile nu vor utiliza semnătura electronică.)

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Sunt corecte ambele variante. ...eu as merge pe a doua.