avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Doresc sa știu ce se poate face in cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Doresc sa știu ce se poate face in cazul in care ...

Buna ziua,
Doresc sa știu ce se poate face in cazul in care un angajator își retrage ( nu mai onorează) oferta de angajare făcută unui potențial candidat.
O importantă companie farmaceutica și-a retras oferta de munca, mi-a comunicat ca nu mai este posibil sa colaboram și asta după ce mi-a fost transmisă oferta de angajare și stabilită data la care trebuie sa ma prezint la noul loc de munca.
După ce am susținut interviul, mi-au înaintat oferta pe email, eu mi-am depus demisia și am stat in preaviz 45 de zile.
In prima zi de munca am aflat ca nu mai putem colabora.
Ce ma sfătuiți sa fac in acest caz, deoarece tratamentul aplicat mie este unul inacceptabil pentru o companie farmaceutica.
Va mulțumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oferta de munca nu are valoare juridica, decat sub aspectul indeplinirii de catre angajator a obligatiei de informare a dv, anterior semnarii cim.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

".... retragerea ofertei de muncă, în situaţia în care aceasta a fost deja acceptată de candidat, are consecinţe exclusiv de ordin material asupra angajatorului, în sensul că acesta va fi obligat să suporte consecinţele retragerii intempestive şi o eventuala plată de daune interese."
[ link extern ] /

Buna ziua, va mulțumesc pentru răspuns , consecințele de ordin material sunt conform articolului din codul muncii? Puteți sa îmi Spune-ți ce articol este? Multumesc
Cornel Vasile a scris:

Oferta de munca nu are valoare juridica, decat sub aspectul indeplinirii de catre angajator a obligatiei de informare a dv, anterior semnarii cim.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

".... retragerea ofertei de muncă, în situaţia în care aceasta a fost deja acceptată de candidat, are consecinţe exclusiv de ordin material asupra angajatorului, în sensul că acesta va fi obligat să suporte consecinţele retragerii intempestive şi o eventuala plată de daune interese."
[ link extern ] /

art. 253 C.mun. / art.1357 C.civ.

Mulțumesc frumos.
Cornel Vasile a scris:

art. 253 C.mun. / art.1357 C.civ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oferta de munca JulianCarax22 JulianCarax22 Buna ziua! Poate angajatorul sa-si retraga oferta de munca? Am avut un interviu la o companie si, la doua zile dupa, am fost contactat cu un feedback ... (vezi toată discuția)
Neonorare oferta angajator Nadia Stirbu Nadia Stirbu Buna seara! Ma confrunt cu următoarea situatie:Din august anul trecut ma aflu in concediu de copil si pentru a beneficia de stimulentul de inserție mi-am ... (vezi toată discuția)
Conflict muncă DanL68 DanL68 In urma înțelegerii verbale cu noul angajator am încheiat colaborarea cu vechiul angajator in termeni amiabili. După efectuarea analizelor medicale și ... (vezi toată discuția)