Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Am primit o executare silita cu poprire pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Am primit o executare silita cu poprire pe salariu ...

Buna ziua!
Am primit o executare silita cu poprire pe salariu la locul meu de munca. In termen de 15 zile am contactat un avocat și am făcut contestație. Astăzi m-au sunat de la serviciu că acum pe data de 12 deja mi se retine din salariu 1/3. Ce mai pot face? Menționez sa executarea silita se dezbate pe o extindere de card cu suma de 5000 din anul 2014 deci este prescrisă
Va mulțumesc daca mă puteți ajuta!
De ce nu verifica instanta daca a intervenit prescriptia. Sau, mai bine zis, ce verifica?
daca exista titlu executoriu, daca creanta e certa si exigibila.
art665 ncpc
(5) Instanţa poate respinge cererea de încuviinţare a executării silite numai dacă

1. cererea de executare silită este de competenţa altui organ de executare decât cel sesizat;
2. hotărârea sau, după caz, înscrisul nu constituie, potrivit legii, titlu executoriu;
3. înscrisul, altul decât o hotărâre judecătorească, nu întruneşte toate condiţiile de formă cerute de lege;
4. creanţa nu este certă, lichidă şi exigibilă;
5. debitorul se bucură de imunitate de executare;
6. titlul cuprinde dispoziţii care nu se pot aduce la îndeplinire prin executare silită;
7. există alte impedimente prevăzute de lege.
executorul pune poprire pentru ca primeste cerere de la recuperator nu are nici un interes sa nu puna poprirea pentru ca este platit pentru munca lui indiferent de rezultat .... asa ca el nuse uita daca exista sau nu prescriptie ... oricum daca au trecut trei ani de la ultima plata sa prescris ....
dar tot trebuie facuta intimpinare in instanta impotriva popriri .. ... ce ma mira este ca internetul abunda de inforatii si atit de putini citesc ....
alexandra1962, utilizator
Buna ziua,

Puteti solicita instantei de judecata sa intoarca executarea silita, respectiv sa va restituie sumele de bani poprite.

Completarea actiunii civile, in sensul evidential mai sus, se poate efectua pana la primul termen de judecata.

Puteti formula si cerere de suspendare a executarii silite, insa trebuie sa demonstrati un prejudiciu grav, pe care l-ati suportat, prin instituirea masurii.

Deci ar trebui sa exemplific un prejudiciu grav asupra mea. Pai am un copil care chiar daca a împlinit acum 4 luni vârstă de 18 ani este încă la școală,îl întrețin,mai am și un CAR in val de 400 de lei și stau și în chirie. Nu este suficient? Cu ce mai trăim?