Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca neinregistrat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca neinregistrat

Buna seara .La finele anului trecut am solicitat ITM-ului un extras din revisal fiind angajata unui cabinet medical cu 4 ore.Contractul de munca cu respectivul cabinet nu se regaseste in revisal.Contabila firmei mi-a trimis o copie dupa revisal in whatsapp in care apar cu contract de munca activ.Este posibila o greseala din partea ITM-ului?Sau angajatorul a transmis revisalul apoi l-a declarat"eroare" si l-a sters
Administratia Financiara nu are nicio legatura cu inregistrarea contractului.
Nu are cu inregistrarea contractului, dar cu contributiile aferente contractului da, Cum amintea cineva mai sus online se poate solicita D112, daca ai cont, cred ca prezenta fizica la ANAF nu prea ajuta in aceasta perioada. Eventual , daca aveti abilitati in folosirea unui calculator, puteti solicita de acasa crearea unui cont la Anaf
Nu are relevanta situația contributiilor, dacă c.i.m. nu este înregistrat.
Daca ai cont pe websiteul Casei Nationale de Pensii Publice, poti accesa datele referitoare la platile facute de toti angajatorii pentru care ai lucrat, incepand cu 2001, aferente pensiei - CASS. Datele respective le poti accesa pe pagina lor de internet - www.cnpp.ro, insa mai intai trebuie sa iti deschizi contul si sa il activezi (completezi la ei un formular si trebuie mers la Casa de Pensii locala cu CI in original).
Ce treba are contul pe CNPP cu "Contract de munca neinregistrat"???