Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare completa-cum procedez
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare completa-cum procedez

daca am un mijloc fix complet amortizat trebuie sa fac inregistrarea 2813=2133,de exemplu? (asa am invatat la facultate) si il pastrez in registrul de mijloace fixe intocmit in excel, este corecta inregistrarea, ce parere aveti? ( mijlocul fix va fi folsit in continuare de societate )
am intilnit urmatoarele abordari in cazul m fixe amortizate integral :
1. unii fac cont analitic m fixe amz integral, cu ct corespondent 28xx, si in momentul in care m fix se amortizeaza , fac inreg
21 m fixe amz integral = 2xxx clasa din care provin
si
28 m fixe amz integral = 28xxx de unde provin
si le tin in evidenta , pina la vinzare sau casare
2. altii fac la momentul amz integrale inreg
28x=21x, si daca se doreste asa, am considerat ca trebuie mentinute totusi in evidente , pina la vinzare sau casare , avind punctul de vedere de mai sus
3. altii nu fac nimic, le lasa pur si simplu acolo unde au fost inreg initial, tot asa, pina la casare sau vinzare

oricit as reciti ce am scris mai sus , nu reusesc sa identific exprimarea de pe urma careia sa se poata ajunge la concluzia ca e vorba de o confuzie intre casare si amortizare completa
-----
later edit : ar fi trebuit sa intreb ce fel de mijloc fix este, dar aseara nu mi-a trecut prin minte sa pun aceasta intrebare ; nu stiu de ce dar am exclus din start cladire ( ca are durata mare de amz , probabil ) :sorry:
Magda Staicu, Consultant fiscal
Pt ca tu sa intelegi mai bine fenomenul privind amortizarea mijl fixe si trecerea in categoria obiectelor de inventar a mijloacelor fixe complet amortizate iti voi prezenta cateva articole de lege care te vor edifica :

OMF 3055 / 2009 :

Contul 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosinţă"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosinţă.
În debitul contului 8035 "Stocuri de natura obiectelor de inventar date în folosinţă" se înregistrează valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosinţă, iar în credit, aceleaşi stocuri, în momentul scoaterii lor din folosinţă.
Soldul contului reprezintă valoarea stocurilor de natura obiectelor de inventar date în folosinţă.

1.12. Contul 8045 ''Amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa amortizării aferente gradului de neutilizare a mijloacelor fixe.
În debitul contului 8045 "Amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe" este evidenţiată amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe, urmărită extrabilanţier.
În creditul contului se evidenţiază amortizarea aferentă gradului de neutilizare a mijloacelor fixe cu ocazia reevaluării, a trecerii pe cheltuieli sau a scoaterii din evidenţă a acestora.
Soldul contului reprezintă valoarea amortizării aferente gradului de neutilizare a mijloacelor fixe aflate în gestiune.

HG 909 / 1997 , NORME METODOLOGICE din 29 decembrie 1997 de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, cu modificările ulterioare , cap II, pct 12 :

Ca urmare a actualizării valorii de intrare a mijloacelor fixe în baza prevederilor art. 3 alin. 2 lit. a) din lege, mijloacele fixe a căror valoare de intrare este mai mică decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului vor fi menţinute în evidenţa contabilă ca mijloace fixe de natura obiectelor de inventar. Valoarea rămasă neamortizată se va recupera prin includerea în cheltuielile de exploatare într-o perioadă de maximum 3 ani, cu aprobarea consiliului de administraţie, respectiv a responsabilului cu gestiunea patrimoniului.
După amortizarea completă, aceste mijloace fixe se scot din evidenţa mijloacelor fixe şi se trec la categoria de obiecte de inventar.La scoaterea din folosinţă se vor aplica regulile de casare a obiectelor de inventar.
Nu se trec la categoria de obiecte de inventar mijloacele fixe care nu au însuşiri comune obiectelor de inventar, cum ar fi: clădirile, construcţiile, mijloacele de transport etc.
Acestea rămân în evidenţă ca mijloace fixe de natura obiectelor de inventar şi urmează regimul de scoatere din folosinţă şi de casare a mijloacelor fixe.

Nu este gresit nici daca raman in evidenta mijloacelor fixe, chiar daca sunt complet amortizate, cum a spus tsimona .

ContSters60554, utilizator

Pt Magda Staicu
Ati afirmat la intrebarea pusa "Da, e corect" iar apoi toata discutia s-a purtat in jurul faptului ca acel mijl fix este scos din balanta si trecut in ct in afara bilantului, adica casat. Din ct de MF se scoate numai prin casare, lipsa inv, vinzare, nicidecum amortizare integrala.
Nu m-am referit ca dvoastra ati facut o confuzie, ci la modul general, posibil sa se faca aceasta confuzie. Mai ales in cazul proaspat absolventilor care din exemplele strict ipotetice (fara a avea documente justificative) pot deduce acest lucru.

Am intervenit pt ca simomagda sa nu inteleaga ca asa trebuie facut.

Pt Consultantlex:
ceea ce ati prezentat dvoastra este cazul mijl fixe care in urma actualizarii valorii de intrare a MF, acestea au valoare de intrare mai mica, nu cazul tuturor mijl fixe. Adica daca s-ar majora valoarea MF de la 1800, cele cu valoare intre 1800 si val noua s-ar amortiza pe o per de max 3 ani iar apoi s-ar trece la ob de inv.

In rest imi mentin parerea.

t.simona, utilizator
Pt tsimona :

eu m-am referit strict la topic, efectiv nu am incercat decat a-l ajuta a intelege prin articolele din legi pt speta lui .
Din ct de MF se scoate numai prin casare, lipsa inv, vinzare, nicidecum amortizare integrala.

Si cu asta cum ramane ? Cum ar spune Caragiale preluat si de Tanase de la Carabus =D>
HG 909 / 1997 , NORME METODOLOGICE din 29 decembrie 1997 de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, cu modificările ulterioare , cap II, pct 12
Consultantlex a scris:

Si cu asta cum ramane ? Cum ar spune Caragiale preluat si de Tanase de la Carabus =D>
HG 909 / 1997 , NORME METODOLOGICE din 29 decembrie 1997 de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, cu modificările ulterioare , cap II, pct 12

Daca este ceea ce ati citat dvoastra in anterioara postare v-am raspuns: e vorba de MF care ramin sub val de intrare in cazul modificarii acesteia. Daca va referiti la altceva trebuie sa caut legile pe care le citati pt ca nu le cunosc pe de rost.

Deci la modalit de iesire a mijl fixe ar trebui sa mai adaug si scoaterea din evidente a MF care ramin sub valoarea de intrare in urma actualizarii acesteia dupa amortizarea lor integrala si trecerea la OI in afara bilantului. Aceasta se face numai atunci cind exista modificarii a limitei stabilite prin Hot a guvernului.

Presupun ca nu acesta este cazul discutat, ci este vorba de un mijl fix cu val peste 1800 lei amortizat integral.