Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calomnie in presa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calomnie in presa

As dori daca se poate sa ma ajutati intr-o problema. Pe un post de televiziune a fost difuzata o stire in leg cu unitatea in care lucrez, stire nu tocmai adevarata. Ideea e ca noi nu am trimis nici un comunicat, nu ni s-au cerut informatii oficial, nimic. Prin urmare, exista vreo modalitate de a da in judecata postul respectiv. Daca da , unde putem incadra fapta si ce termen de prescriptie are?
Multumesc
joe17, utilizator
Dar daca aceeasi fapta se produce si in presa scrisa?
In general,calomnia prin presa este foarte greu de dovedit,dar in asemenea situatii presa este obligata sa verifice informatia difuzata din trei surse.
Puteti solicita dreptul la resplica.
Se poate formula actiune de calomnie impotriva oricarei publicatii,dar repet,problema este dovedirea faptei.
Dar calomnia nu este abrogata? In cazul unei astfel de actiuni, cat e termenul de prescriptie?.. e termenul general de 3 ani?
Multumesc inca o data pt informatii.
Infractiunea de calomnie este incriminata , a fost la un moment dat abrogata, ca si i nsulta , insa , s-a revenit.
Punerea in miscare a actiunii penale are loc la plangerea prealabila a persoanei vatamate . Plangerea se depune in termen de 2 luni de la data la care victima a stiut cine este faptuitorul.
Multumesc mult... O zi buna!