Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu cimitirul care se învecinează cu noi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu cimitirul care se învecinează cu noi

Buna seara! Locuim lângă cimitir, iar oamenii își îngroapă morții lângă casa noastră și celelalte anexe pe care le avem (totul întabulat) noi mai având puțin teren lângă. Cimitirul aflându-se in proprietatea primăriei, i-am cerut primarului sa faca măsurători și sa delimiteze cimitirul de proprietatea noastră printr-un gard ( știind de legea 102 din 8 iulie 2014) , dar el ne tot amână, iar oamenii deja sunt înmormântați lângă casa fără sa le putem spune ceva, deoarece ne amenință. Ce putem face cu cei care sunt înmormântați foarte aproape de imobil, nici 10 cm si cei care doresc sa fie înmormântați tot lângă casa noastra?
Precizez ca atât casa a fost construită cât si cimitirul înființat in 1900 si ceva, înainte de legea pe care am menționat-o. Daca se poate sa primesc un răspuns la aceasta problema pe care o avem de mulți ani, va mulțumesc!
Laura., utilizator

friday_325 a scris:

Pe dvs. ce v-a impiedicat sa va delimitati proprietatea, chiar si printr-un gard provizoriu, din pari de lemn si plasa de sarma? Interesul era al dvs., mai ales cand ati vazut ca mormintele se apropie de proprietatea dvs.

Proprietatea ii delimitată, problema ii ca mormintele sunt lângă peretele casei și gardul pe care îl avem la grădina. As vrea sa știu dacă ii normal așa ceva, cimitirul fiind dinainte de legea 102 din 2014, se aplica și aici distanță de 3m intre gard și mormânt?
Păi, se îngroapă morții lângă peretele casei sau lângă gardul/zidul care separă proprietățile? Că vă cam contraziceți cu ce ați spus mai devreme...

Oricum, dacă sursa problemei este o delimitare neclară a proprietăților, puteți chema în judecată primăria cu o acțiune în grănițuire.. Iar dacă sunt morți pe proprietatea dumneavoastrră, să cereți în instanță și exhumarea și strămutarea acestora.

Iar dacă problema e doar de domeniu de aplicare a legii noi, cimitirul o fi vechi, dar i se aplică legea în vigoare acum. Nu se aplică aceasta, pentru că nu este retroactivă, doar mormintelor vechi, dinainte de intrarea ei în vigoare.

Laura. a scris:

friday_325 a scris:

Pe dvs. ce v-a impiedicat sa va delimitati proprietatea, chiar si printr-un gard provizoriu, din pari de lemn si plasa de sarma? Interesul era al dvs., mai ales cand ati vazut ca mormintele se apropie de proprietatea dvs.

Proprietatea ii delimitată, problema ii ca mormintele sunt lângă peretele casei și gardul pe care îl avem la grădina. As vrea sa știu dacă ii normal așa ceva, cimitirul fiind dinainte de legea 102 din 2014, se aplica și aici distanță de 3m intre gard și mormânt?

Alexandru Surcel, Avocat

Alexandru Surcel a scris:

Păi, se îngroapă morții lângă peretele casei sau lângă gardul/zidul care separă proprietățile? Că vă cam contraziceți cu ce ați spus mai devreme...

Oricum, dacă sursa problemei este o delimitare neclară a proprietăților, puteți chema în judecată primăria cu o acțiune în grănițuire.. Iar dacă sunt morți pe proprietatea dumneavoastrră, să cereți în instanță și exhumarea și strămutarea acestora.

Iar dacă problema e doar de domeniu de aplicare a legii noi, cimitirul o fi vechi, dar i se aplică legea în vigoare acum. Nu se aplică aceasta, pentru că nu este retroactivă, doar mormintelor vechi, dinainte de intrarea ei în vigoare.

Îngroapă morții lângă peretele casei, lângă care noi mai avem in cimitir 30-50 cm, și in spate unde avem grădina, ii făcut gard, dar vin cu morții pana langa el. S-au efectuat măsurători, ii pusă mejda, dar cei de la primărie au spus ca ei nu vor sa facem un gard nou din capăt pana in capăt și sa se respecte o limita pana unde sa se îngroape mortii. Am vrut sa știu dacă ei au voie sa vina pana langa proprietatea noastră sau chiar dacă cimitirul ii vechi se aplica legea din 2014 care ii obliga sa păstreze o distanță de 3m fata de noi?
Sper ca am explicat problema cât mai concis ????
Laura., utilizator
Trebuie respectată limita pentru mormintele noi. Puteţi să-i chemaţi în judecată şi să cereţi exhumarea şi relocarea morţilor îngropaţi cu încălcarea legii.
Va mulțumesc pentru ajutor!