Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu pe card

buna ziua!la o firma privata angajatorul poate obliga in vreun fel angajatul sa-i plateasca salariul pe card?multumesc=D>
OUG 149/2007 este aplicabila sectorului bugetar , nu si sectorului privat ... potrivit art.161 alin.2 C.mun., plata salariului se poate efectua prin virament într-un cont bancar, în cazul în care această modalitate este prevăzută în contractul colectiv de muncă aplicabil.
Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.
Guvernul a realizat in septembrie 2009 un proiect de lege pentru modificarea art 5-8 din OUG149/2007, referitoare la plata salariilor prin intermediul cardurilor; in ce stadiu se afla?
Angajatorul pune in aplicare decizia Curtii, sau urmeaza un act legislativ care sa modifice prevederile Ordonantei ca urmare a Deciziei?
pppp1000, utilizator