Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... orar si atributii diferite la angajati pe aceeasi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

orar si atributii diferite la angajati pe aceeasi functie

suntem mai multi angajati pe aceeasi functie si patronul face diferente de orar si atributii netrecute in fisa postului intre noi,
pe unii ii favorizeaza cu orar normal pe altii cu orar care se termina la ora 18(teoretic,ca practic se termina la 18.30-19.30,dupa necesitatile firmei);
pe unii cu atributii inscrise in fisa postului,pe altii cu atributii suplimentare,neinscrise in fisa postului,la salarii egale,presupun.
e legal ce face patronul?daca nu,ce se poate face ca fiecare angajat sa "beneficieze",prin rotatie macar,de postul cu orar si atributii dezavantajoase?
Vulturudac, utilizator
"În general programul de muncă trebuie sa fie același pentru toți cu excepția situației în care angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza."

-pai tocmai dvs ati scris ca trebuie acordul angajatului
Eu m-am referit la programe individualizate ...si nu la programul general al societatii, care doar trebuie adus la cunostinta salariatilor si afisat la sediul angajatorului.
si eu la fel ,la programe individualizate m am referit ca trebuie acordul angajatului,mai ales ca ceilalti angajati de pe posturi similare au alt orar,mai convenabilșla noi in firma ,fiecare categorie de meseriasi are alt orar,dar in cazul aceleasi categorii de meserie/profesie,toti au acelasi orar cu exceptia mea,in mod absolut nejustificat,pt activitati care nu au legatura cu functia/meseria pe care sunt angajat...si care nu sunt trecute in fisa postului...

Cornel Vasile a scris:

Eu m-am referit la programe individualizate ...si nu la programul general al societatii, care doar trebuie adus la cunostinta salariatilor si afisat la sediul angajatorului.

Vulturudac, utilizator
daca este considerat program individulizat, atunci trebuia acordul sau solicitarea dvs. Puteti sesiza ITM-ul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc pt lamuriri