avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) ...

Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) are cota parte la bunurile tatalui meu, pe care le a dobandit inainte de casatoria cu ea.
Care sunt demersurile legale care le pot face pentru a afla conturile sotiei tatalui meu, pentru ca aceasta nu vrea sa le declare la notar pentru succesiune. Va mulțumesc anticipat!
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sunt sigura.
Banii din conturi sunt considerați bunuri proprii.
~ Conținut șters la cerere ~
6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
E=mc² a scris:
....este clar că bunurile proprii nu intră la masa succesorală.


FALS.

Art. 953 Cod civil.
Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă.

Art. 31. -
(1) Orice persoană fizică (...) este titulară a unui patrimoniu care include T O A T E drepturile şi datoriile ce pot fi evaluate în bani şi aparţin acesteia.
(sublinierile îmi aparțin).


Ca atare:
Lingurile moștenite de la străbunica, casa cumpărată pe vremea când mortul era flăcău, undița dăruită de amanta de-a doua și, în esență, TOATE bunurile PROPRII ale defunctului, care (mai) existau în patrimoniul lui la data morții, întră în masa lui succesorală și se transmit moștenitorilor lui. (inclusiv soția supraviețuitoare).

Dacă nu ar intra in masa succesorală, atunci ar deveni bunuri fără stăpân și ar intra în patrimoniul statului.


În concluzie, da:

Bordeiu Paul Marius a scris:
Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) are cota parte la bunurile tatalui meu, pe care le a dobandit inainte de casatoria cu ea.


Are. Cota soției supraviețuitoare în concurs cu descendenții defunctului este 1/4 din moștenire.

În mostenire întră:

- bunurile proprii ale defunctului (ceea ce a dobândit tataăl dvs. anterior căsătoriei)
și
- partea lui (proprie) din bunurile comune. (banii din conturi sunt comuni, până la proba contrară).


Ultima modificare: Joi, 28 Iulie 2022
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

Văd că insiști în această eroare, fără să dai nicio referință. Nu te mai iluziona, dacă ești căsătorită, și nu ai ales altfel înainte, tot ce câștigi aparține și soțului. Și invers; chiar dacă stai la cratiță, și soțul este mare manager, ai dreptul la jumătate. Nu vezi cât i-a costat divorțul pe alde Bill Gates, sau Jeff Bezos? Și la ei legea e mai permisivă în această speță.

raluk0207 a scris:

Da, sunt sigura.
Banii din conturi sunt considerați bunuri proprii.

Alte discuții în legătură

In cadrul procedurii succesorale, notarul cere tuturor bancilor ... Bazy Bazy In cadrul unei mese succesorale,notarul cere tuturor bancilor extrasele de cont si/sau istoricul conturilor respective ale defunctului. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)
Succesiune. am făcut succesiune după soția tatălui meu (am ... Lukas90 Lukas90 Succesiune..am făcut succesiune după soția tatălui meu (am avut împuternicire) iar la suma de bani care a avut-o la banca notarul a împărțit 1/2 cu ... (vezi toată discuția)