Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) ...

Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) are cota parte la bunurile tatalui meu, pe care le a dobandit inainte de casatoria cu ea.
Care sunt demersurile legale care le pot face pentru a afla conturile sotiei tatalui meu, pentru ca aceasta nu vrea sa le declare la notar pentru succesiune. Va mulțumesc anticipat!
Da, sunt sigura.
Banii din conturi sunt considerați bunuri proprii.
~ Conținut șters la cerere ~
E=mc² a scris:
....este clar că bunurile proprii nu intră la masa succesorală.

FALS.

Art. 953 Cod civil.
Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă.

Art. 31. -
(1) Orice persoană fizică (...) este titulară a unui patrimoniu care include T O A T E drepturile şi datoriile ce pot fi evaluate în bani şi aparţin acesteia.
(sublinierile îmi aparțin).

Ca atare:
Lingurile moștenite de la străbunica, casa cumpărată pe vremea când mortul era flăcău, undița dăruită de amanta de-a doua și, în esență, TOATE bunurile PROPRII ale defunctului, care (mai) existau în patrimoniul lui la data morții, întră în masa lui succesorală și se transmit moștenitorilor lui. (inclusiv soția supraviețuitoare).

Dacă nu ar intra in masa succesorală, atunci ar deveni bunuri fără stăpân și ar intra în patrimoniul statului.

În concluzie, da:

Bordeiu Paul Marius a scris:
Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) are cota parte la bunurile tatalui meu, pe care le a dobandit inainte de casatoria cu ea.

Are. Cota soției supraviețuitoare în concurs cu descendenții defunctului este 1/4 din moștenire.

În mostenire întră:

- bunurile proprii ale defunctului (ceea ce a dobândit tataăl dvs. anterior căsătoriei)
și
- partea lui (proprie) din bunurile comune. (banii din conturi sunt comuni, până la proba contrară).

romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~

Văd că insiști în această eroare, fără să dai nicio referință. Nu te mai iluziona, dacă ești căsătorită, și nu ai ales altfel înainte, tot ce câștigi aparține și soțului. Și invers; chiar dacă stai la cratiță, și soțul este mare manager, ai dreptul la jumătate. Nu vezi cât i-a costat divorțul pe alde Bill Gates, sau Jeff Bezos? Și la ei legea e mai permisivă în această speță.

raluk0207 a scris:

Da, sunt sigura.
Banii din conturi sunt considerați bunuri proprii.