Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Rogu-va...un model de cerere de investire a unui bilet ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Rogu-va...un model de cerere de investire a unui bilet la ordin!!

Rogu-va...un model de cerere de investire a unui bilet la ordin. Taxa judiciara de...?Gasesc ajutor?
Model de cerere de investire cu formula executorie a unui bilet la ordin plssss
fa o cerere simpla in care mentionezi :datele persoanei juridice care solicita investirea, datele emitentului biletului la ordin, datele Biletului la ordin ( suma, scadenta) si temeiul de drept art 61, art 106 din LEGEA nr. 58 din 1 mai 1934 asupra CAMBIEI şi BILETULUI LA ORDIN
Semnata si stampilata.

Taxele judiciare de timbru se platesc la Primaria de la locul instantei care judeca cererea. Unele instante cer 6 ron, nu 4 ron cum ai primit celelalte mesaje
DOMNULE PRESEDINTE

Subscrisa SC .........., cu sediul in Bucuresti, inmatriculata la Oficiul Rgistrului Comertului sub nr. J , cod unic de inregistrare reprezentata prin Administrator , formulam prezenta cerere prin care va solicitam ca in baza prevederilor cuprinse in Legea nr. 58/1934 privind cambia si biletul la ordin precum si in conformitate cu dispozitiile art. 372-373 c.proc.civ, sa dispuneti investirea cu formula executorie a Biletului la Ordin emis de debitoarea noastra SC ...........SRL, cu sediul in Bucuresti, inmatriculata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. cod unic de inregistrare , atribut fiscal R reprezentata prin Administrator .
In fapt, in urma livrarilor efectuate de catre societatea noastra debitoarei, acesta din urma a emis in data de ........... un Bilet la Ordin, din contul sau catre societatea noastra, ce avea scadenta in data de ............. si prin care dispunea plata sumei de .......... RON reprezentand contravaloare marfuri livrate.
In data de ..............., banca trasa a refuzat plata sumei stipulate in Biletul la Ordin motivand acest fapt prin lipsa totala a disponibilului din contul debitoarei.
In drept, ne intemeiem prezenta cerere pe dispozitiile cuprinse in Legea nr. 58/1934 si cele cuprinse in art. 372 – 373 c. proc.civ.
In consecinta va rugam sa luati act de cele mentionate sa dispuneti investirea cu formula executorie a Biletului la Ordin amintit mai sus.
In sustinerea prezentei cereri anexam biletul la ordinin original, copii ale acestuia borderoul precum si refuzul bancii ce trebuia sa efectueze plata.

Cu multumiri
Consilier juridic,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI

Iti dau si eu modelul meu de cerere:DOMNULE PRESEDINTE

Subscrisa S.C._____ SRL, cu sediul ales pentru comunicarea actelor in _____ inregistrata la ORC de pe langa Tribunalul _____sub nr. ___, avand CUI ____ si atribut fiscal R, prin reprezentatul sau legal _______, Director Zona, in contradictoriu cu S.C. ______SRL, cu sediul in _______, formuleaza prezenta:

CERERE DE INVESTIRE CU
FORMULA EXECUTORIE A BILETULUI LA ORDIN

Motivele cererii noastre sunt urmatoarele:

In fapt , la data de 25.11.2005, in contul unor raporturi comerciale S.C. _______ SRL a tras un BILET LA ORDIN in suma de 4.853,09 RON, platibil la unitatea bancara trasa PIRAEUS BANK Ploiesti, avand ca beneficiar S.C. _______ SRL.
La data de 16.12.2005 s-a inregistrat la unitatea bancara ING BANK Ploiesti borderoul de incasare a respectivului Bilet la Ordin scadent in data 23.12.2005 . Trasul, in speta PIRAEUS BANK Ploiesti, a refuzat plata Biletului la Ordin al carui benficiar este societatea noastra.
La data de 27.12.2005 PIRAEUS BANK Ploiesti a initiat justificarea refuzului total la plata a Biletului la Ordin, comunicand-o unitatii bancare ING BANK Ploiesti, unde societatea nostra are deschis cont bancar, motivul refuzului la plata fiind lipsa totala de disponibil in contul bancar al societatii tragatoare, respectiv a S.C. ________ SRL PLOIESTI.
Fata de aceste imprejurari, noi intelegem sa ne prevalam de dispozitiile art.106 coroborat cu art. 61 din Legea Cambiei si Biletului la Ordin nr. 58/1934, modificata, care confera acestui titlu comercial de valoare caracterul de titlu executoriu pentru capital si accesorii.
Pentru aceste considerente, va solicitam in baza art 376 alin 1 din codul de procedura civila, sa admiteti cererea noastra si sa dispuneti investirea biletului la ordin cu formula executorie prevazuta de art 269 cod de procedura civila, pentru ca in temeiul art. 371 (1) cod de procedura civila , sa procedam la executarea silita a creantei noastre impotriva societatii tragatoare.
In dovedirea temeiniciei pretentiei formulate intelegem sa ne folosim de urmatoarele inscrisuri pe care le anexam in copie la dosarul cauzei, pentru instanta si celelalt exemplar pentru a fi comunicat S.C. _______ SRL:
Biletul la Ordin in suma de 4.853,09 RON
borderoul de incasare a biletului la ordin
justificarea refuzului de catre banca trasa
Depunem la dosarul cauzei Biletul la ordin in original, avand elementele de identificare evocate anterior ( suma 4.853,09 RON , emis la data de 25.11.2005, scadent la 23.12.2005 )
Timbram legal prezenta cerere cu taxa de timbru in cuantum de 10 RON si timbru judiciar de 0,15 RON.
Depunem prezenta in doua exemplare, din care unul spre a fi comunicat S.C. _________si unul pentru instanta.

DIRECTOR ZONA
_______________

Consilier Juridic,
____________

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI PLOIESTI

Iti dau si eu modelul meu de cerere:DOMNULE PRESEDINTE

Subscrisa S.C._____ SRL, cu sediul ales pentru comunicarea actelor in _____ inregistrata la ORC de pe langa Tribunalul _____sub nr. ___, avand CUI ____ si atribut fiscal R, prin reprezentatul sau legal _______, Director Zona, in contradictoriu cu S.C. ______SRL, cu sediul in _______, formuleaza prezenta:

CERERE DE INVESTIRE CU
FORMULA EXECUTORIE A BILETULUI LA ORDIN

Motivele cererii noastre sunt urmatoarele:

In fapt , la data de 25.11.2005, in contul unor raporturi comerciale S.C. _______ SRL a tras un BILET LA ORDIN in suma de 4.853,09 RON, platibil la unitatea bancara trasa PIRAEUS BANK Ploiesti, avand ca beneficiar S.C. _______ SRL.
La data de 16.12.2005 s-a inregistrat la unitatea bancara ING BANK Ploiesti borderoul de incasare a respectivului Bilet la Ordin scadent in data 23.12.2005 . Trasul, in speta PIRAEUS BANK Ploiesti, a refuzat plata Biletului la Ordin al carui benficiar este societatea noastra.
La data de 27.12.2005 PIRAEUS BANK Ploiesti a initiat justificarea refuzului total la plata a Biletului la Ordin, comunicand-o unitatii bancare ING BANK Ploiesti, unde societatea nostra are deschis cont bancar, motivul refuzului la plata fiind lipsa totala de disponibil in contul bancar al societatii tragatoare, respectiv a S.C. ________ SRL PLOIESTI.
Fata de aceste imprejurari, noi intelegem sa ne prevalam de dispozitiile art.106 coroborat cu art. 61 din Legea Cambiei si Biletului la Ordin nr. 58/1934, modificata, care confera acestui titlu comercial de valoare caracterul de titlu executoriu pentru capital si accesorii.
Pentru aceste considerente, va solicitam in baza art 376 alin 1 din codul de procedura civila, sa admiteti cererea noastra si sa dispuneti investirea biletului la ordin cu formula executorie prevazuta de art 269 cod de procedura civila, pentru ca in temeiul art. 371 (1) cod de procedura civila , sa procedam la executarea silita a creantei noastre impotriva societatii tragatoare.
In dovedirea temeiniciei pretentiei formulate intelegem sa ne folosim de urmatoarele inscrisuri pe care le anexam in copie la dosarul cauzei, pentru instanta si celelalt exemplar pentru a fi comunicat S.C. _______ SRL:
Biletul la Ordin in suma de 4.853,09 RON
borderoul de incasare a biletului la ordin
justificarea refuzului de catre banca trasa
Depunem la dosarul cauzei Biletul la ordin in original, avand elementele de identificare evocate anterior ( suma 4.853,09 RON , emis la data de 25.11.2005, scadent la 23.12.2005 )
Timbram legal prezenta cerere cu taxa de timbru in cuantum de 10 RON si timbru judiciar de 0,15 RON.
Depunem prezenta in doua exemplare, din care unul spre a fi comunicat S.C. _________si unul pentru instanta.

DIRECTOR ZONA
_______________

Consilier Juridic,
____________

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI PLOIESTI