avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa convenție privind minorul la divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa convenție privind minorul la divorț

Am înaintat în urmă cu o lună de zile acțiunea de divorț la notar,având procura din partea soțului sa îl reprezint, el locuind în străinătate. La momentul respectiv am întrebat cât costă divorțul având un minor și mi s-a comunicat că prețul este de 1000 de lei și mi s-au dat informații despre procedura, cum că se face anchetă socială, și că după 30 de zile va trebui sa fim ambii pentru a semna divorțul și convenția privind minorul. Am platit taxa de 1000 lei, am întrebat dacă asta e tot. Mi s-a spus că da. La final am fost amândoi să semnăm, iar în momentul în care am ridicat actele mi s-a comunicat faptul că mai trebuie sa plătesc 1000 lei pentru convenția privind minorul. Am spus că nu mi s-a spus de acest cost in plus. Doamna notar a spus că probabil a omis să îmi spună, dar atât costa. Este normal sa se întâmple așa? Are dreptul să facă acest lucru? Am sunat acum la alte birouri notariale din județ pentru a vedea cât costa divorțul , iar toate birourile mi-au comunicat faptul că preturile unele 800 lei + convenția 100 lei, altele 900 lei + convenția 100 lei. Mă simt înșelată.
Cel mai recent răspuns: ibn , utilizator 07:52, 26 Septembrie 2022
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mă simt înșelată.

asa si ati fost.
sunt curioasa daca asta e o practica sau chiar a omis, o fi pierdut din vedere ca e divort cu minori. Puteti verifica sunand sa intrebati.
puteti sa va faceti probe in acest sens si sa reclamati la camera notarilor publici
atat in momentul in care am intrebat cat costa divortul a stiut ca este vorba despre copil, cat si in momentul in care am mers cu actele sa le depun si sa achit suma comunicata initial, de 1000 lei, intrucat am depus inclusiv certificatul de nastere al acestuia si mi-a comunicat faptul ca urmeaza sa se faca ancheta sociala la domiciliul meu. voi suna din nou la ei de pe alt numar sa intreb cat costa, pentru a verifica ce cost comunica. multumesc pentru sfat!


gi-jane2 a scris:

Mă simt înșelată.

asa si ati fost.
sunt curioasa daca asta e o practica sau chiar a omis, o fi pierdut din vedere ca e divort cu minori. Puteti verifica sunand sa intrebati.
puteti sa va faceti probe in acest sens si sa reclamati la camera notarilor publici



Și ce anume sa reclame?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are ce sa reclame.

Este o pierdere de timp.

Eu recomand a se merge la avocat in astfel de cazuri mai ales daca este vorba de provincie.
Se evita problemele cu pierderea banilor dati la notar fara culpa notarului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nesimtirea si tupeul. Nu ca reclamatia ar avea o urmare, dar macar stii ca ai depus.
si da, rewiu-urile sunt si ele importante, se poate semnala pe site daca are unul sau pe fecbook daca are pagina.
mie mi-e clar ca e tactica de agatat.
raluk0207 a scris:



gi-jane2 a scris:

Mă simt înșelată.

asa si ati fost.
sunt curioasa daca asta e o practica sau chiar a omis, o fi pierdut din vedere ca e divort cu minori. Puteti verifica sunand sa intrebati.
puteti sa va faceti probe in acest sens si sa reclamati la camera notarilor publici



Și ce anume sa reclame?





CLAUDIU LASCOSCHI

Eu recomand a se merge la avocat in astfel de cazuri mai ales daca este vorba de provincie.
[/quot

pai ce sa faceti altceva, decat sa recomandati sa mearga la avocat...
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire Alexandra1421 Alexandra1421 Buna ziua , in incheierea unei succesiuni notarul a transmis plata ce trebuie efectuata. Va rog sa imi spuneti ce se poate face daca onorariul cerut ni se pare ... (vezi toată discuția)
Poate notarul sa incaseze onorariu de 1% din antecontract înainte de inregistrarea plății avansului pt proprietate? Mihail850 Mihail850 Bună ziua, Am semnat o promisiune de vanzare pentru un apartament din București cu un notariat (in ianuarie 2020). Desi in momentul in care am semnat ... (vezi toată discuția)
Onorariu avocati mdanicoleta mdanicoleta va rog sa-mi spuneti care mai sunt onorariile avocatilor si ce e inclus in pretul respectiv (vezi toată discuția)