Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa convenție privind minorul la divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa convenție privind minorul la divorț

Am înaintat în urmă cu o lună de zile acțiunea de divorț la notar,având procura din partea soțului sa îl reprezint, el locuind în străinătate. La momentul respectiv am întrebat cât costă divorțul având un minor și mi s-a comunicat că prețul este de 1000 de lei și mi s-au dat informații despre procedura, cum că se face anchetă socială, și că după 30 de zile va trebui sa fim ambii pentru a semna divorțul și convenția privind minorul. Am platit taxa de 1000 lei, am întrebat dacă asta e tot. Mi s-a spus că da. La final am fost amândoi să semnăm, iar în momentul în care am ridicat actele mi s-a comunicat faptul că mai trebuie sa plătesc 1000 lei pentru convenția privind minorul. Am spus că nu mi s-a spus de acest cost in plus. Doamna notar a spus că probabil a omis să îmi spună, dar atât costa. Este normal sa se întâmple așa? Are dreptul să facă acest lucru? Am sunat acum la alte birouri notariale din județ pentru a vedea cât costa divorțul , iar toate birourile mi-au comunicat faptul că preturile unele 800 lei + convenția 100 lei, altele 900 lei + convenția 100 lei. Mă simt înșelată.
@raluk0207
Cum ar fi sa ma duc la magazin sa cumpăr un televizor și sa mi se spună ca acesta costa 1000 lei și când ajung la casa de marcat sa îmi spună casiera ca mai costa 1000 de lei și cutia( ambalajul) in care sta televizorul. Dumneata ai fi fericita cu așa afacere? Sa jupoi omul de piele nu este ceva normal, de aceea unii suntem șocați de ușurintă cu care dumneata ai face acest lucru.
Manuela Rășină, administrator

raluk0207 a scris:

Nici eu nu as colabora cu un client care îmi cere socoteala pe munca proprie.
"Da, dar dincolo îmi cere 2 lei."
Perfect! Duceti-va acolo.
Dacă unii prefera sa se "prostitueze" si sa facă acte de proprietate sau alte acte notariale pe 2 lei, ii privește.
E ok sa dai la nunta 1000 de lei pe flori, care se usucă și le arunci, dar ești "jupuit " daca dai pe un act notarial referitor la copilul tău, act care este titlu executoriu.
La notarul X, atâta costa.
E mult? Mergi la altul sau du-te în instanță.
Camera Notarilor nu are în atribuții sa sancționeze modalitatea de percepere a onorariului.

Daca eu vin si intreb cat costa un serviciu si apoi imi ceri bani in plus esti o șarlatană si ai merita sa ti se faca dosar penal pentru inselatorie.
Poti sa ceri cat vrei tu pe serviciul respectiv, 10000 lei daca vrei, dar nu imi zici ca o sa coste 1000 lei si la final imi mai ceri 9000 lei.
Manuela Rășină, administrator
Este evident ca ne bucuram amandoi ca nu ne-am cunoscut!
Se pare ca dv nu puteti face diferenta intre a cere un pret initial, pentru a se momi clientul si a se modifica pretul ulterior, dupa bunul plac, fara a-i da posibilitatea clientului sa renunte la serviciile respective, mai cu seama stiind ca "mușteriul" nu mai poate face lucrarea decat in acel loc.
Dupa dv, notarita putea sa-i ceara ulterior 5000 de lei, nu? Sau eventual, clientul trebuie sa-si vanda casa, ca asta e tariful, nu-i asa?
Iertati-ma, consider ca gresiti grav si mie mi se pare cel putin imoral ceea ce face acea notarita. Ma bucur sa constat ca deocamdata sunteti singura persoana careia i se pare normal ceea ce i s-a intamplat doamnei.

raluk0207 a scris:

Nici eu nu as colabora cu un client care îmi cere socoteala pe munca proprie.
"Da, dar dincolo îmi cere 2 lei."
Perfect! Duceti-va acolo.
Dacă unii prefera sa se "prostitueze" si sa facă acte de proprietate sau alte acte notariale pe 2 lei, ii privește.
E ok sa dai la nunta 1000 de lei pe flori, care se usucă și le arunci, dar ești "jupuit " daca dai pe un act notarial referitor la copilul tău, act care este titlu executoriu.
La notarul X, atâta costa.
E mult? Mergi la altul sau du-te în instanță.
Camera Notarilor nu are în atribuții sa sancționeze modalitatea de percepere a onorariului.

Nu cred ca ai inteles raluk0207, situatia. Este corect ca notarul sa avanseze un pret inainte iar la definitivarea actelor sa vina cu alt pret ? Se numeste nesimtire curata, dar cine se mai minuneaza de asemenea "nimicuri" ? De fapt este un mod de viata.
Nu va mai enervati atat! Traim in RO si astea sunt apucaturi mioritice. Si notarii sunt tot romani. Care pe care. Nu ati auzit de muncitori care dupa ce descopera casa de tigla forteaza dublarea pretului convenit? Sau am patit la supermarket nu odata ca pe raft sa fie pretul la oferta si cand am ajuns la casa sa fie majorat bazandu-se pe faptul ca nimeni nu verifica preturile din bon? Asta este tara in care traim condusa conform votului nostru de clasa politica romaneasca. Si exemplele pot continua.