Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Am cumparat un apartament de la ANAF si am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Am cumparat un apartament de la ANAF si am datorie ...

Buna ziua,
Am cumparat un apartament de la ANAF si am datorie la asociatia de proprietari pentru ceea ce s-a consumat in apartament pe perioada licitatiei.
Cine trebuie sa plateasca aceste datorii?
Imi puteti spune, va rog in baza carei legi? Multumesc mult.
art 857 1) Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului.

(2) Prin intabulare, adjudecatarul dobândeşte dreptul de a dispune de imobilul cumpărat, potrivit regulilor de carte funciară.

(3) De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanţă, creditorii putându-şi realiza aceste drepturi numai din preţul obţinut. Dacă preţul de adjudecare se plăteşte în rate, sarcinile se sting la plata ultimei rate.
(4) Ipotecile şi celelalte sarcini reale, precum şi drepturile reale intabulate după notarea urmăririi în cartea funciară se vor radia din oficiu, cu excepţia celor pentru care adjudecatarul ar conveni să fie menţinute; de asemenea, vor fi radiate din oficiu drepturile reale intabulate ulterior înscrierii vreunei ipoteci, dacă vânzarea s-a făcut în condiţiile prevăzute la art. 846 alin. (7), toate notările făcute cu urmărirea silită, cu excepţia notării contestaţiei împotriva procesului-verbal de licitaţie, dacă aceasta nu a fost soluţionată prin hotărârea rămasă definitivă, interdicţia de înstrăinare sau de grevare, dacă există, cu excepţia celei prevăzute la art. 856 alin. (3), precum şi promisiunea de a încheia un contract viitor, dacă până la data adjudecării beneficiarul promisiunii nu şi-a înscris în cartea funciară dreptul dobândit în temeiul contractului care a făcut obiectul acesteia.
(5) Dacă imobilul a fost adjudecat cu plata preţului în rate, adjudecatarul nu îl va putea înstrăina sau greva, fără încuviinţarea creditorilor urmăritori şi a debitorului, dacă este cazul, înainte de plata integrală a preţului.

gi-jane2, moderator
Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală
ultima actualizare : Ordonanţa Guvernului nr. 31/2022
de AICI?
[ link extern ]
din codul de procedura civila
Dv va revine obligatia sa achitati obligatii catre asociatia de proprietari de la momentul adjudecarii bunului imobil
debitele anterioare nu va sunt opozabile
Asociatia de proprietari are temei legal disp L nr 196/2018 sa se indrepte cu pretentii impotriva persoanei responsabile de acumularea debitului