Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 100
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 100

Buna seara,
va rog sa ma ajutati si pe mine.

Trim.I - pierdere
Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367
TrimIII - impozit din calcul 126, dar declarat si platit forfetarul 550

La 31 decembrie 2009, am urmatoarea situatie:

venituri totale: 192 022.93
cheltuieli deductibile: 187 809.31
cheltuieli nedeductibile: 3367

Profit brut fiscal: 4213.62
pierdere fiscala (din declaratia 101/2008) : 169
rezerva legala pe care am constituita in decembrie 2009 : 40

profit impozabil: 4004.62
impozit profit : 16% din 4004.62= 640.74

Trim IV
impozit reiesit din calcul: 640.74,
dar trebuie sa declar si sa platesc forfetarul de 550 ???

Intrebare:

Aici ma incurc : trebuie sa declar si sa platesc 640 ( dar asta imi iese cumulat pe tot anul), sau 550?

Si in declaratia 100 ce scriu? Dar in 101?

Multumesc anticipat celor care au rabdare si timp sa ma ajute.
Cu respect,
Aida
@mihaela: pentru societatea infiintata in 2009 nu va raportati la impozitul minim, avand in vedere ca pe trim III ati declarat impozit zero, rezulta ca si la 25 ian declarati zero...am inteles ca ar fi o derogare in ceea ce priveste declararea la 25 ian daca se finalizeaza inchiderea pana la 25.02.2010 si ca nu se declara prin 100 nimic...nu am vazut actul normativ in cauza si daca acesta exista se bate cap in cap cu Codul fiscal. Oricum...pentru acest caz nu datorati la 25 ian 2010 nimic. vezti regulariza prin 101.
pentru cealalta firma eu consider ca la 25 ian 2010 tb sa platiti transa de impozit minim pentru trim.IV...sub rezerva acelor precizari care spun ca ati putea sa declarati doar in februarie daca finalizati inchiderea anuala...mie insa mi se pare ciudata aceasta varianta vehiculata de catre serviciul de preluare a declaratiilor din cadrul AFP-urilor
Multumes Magda pentru toate raspunsurile de pana acum.
Intr-adevar am gresit eu la redarea cheltuielilor nedeductibile.
Redau situatia corecta:

La 31 decembrie:
venituri totale: 192 022.93
cheltuieli totale: 190 626.31 din care
cheltuieli deductibile: 187 809.31
cheltuieli nedeductibile: 2817
Profit brut fiscal: 4213.62
pierdere fiscala (din declaratia 101/2008) : 169
rezerva legala pe care am constituita in decembrie 2009 : 40

Profitul impozabil se determina :
(Venituri totale - Cheltuieli totale - pierdere reportata- rezerva +Cheltuieli nedeductibile )x 16%

192 022.93 -190 626.31-169 - 40+2817=4004.62 x 16%= 640.73 impozit pe profit cumulat pe 2009

sau
(Venituri - Cheltuieli deductibile - pierdere reportata- rezerva +Cheltuieli nedeductibile )x 16%

192 022.93 - 187 809.31-169 - 40+2817=6821.62.62 x 16%=1091.45 impozit pe profit cumulat pe 2009
deci,
Declarat trim 1=pierdere
Declarat/virat trim II = forfetar367
Declarat /virat trim III =forfetar550

Scuzati-ma , cred ca nu mai stiu nici macar ce stiam... Sunt foarte stresata, va rog lamuriti-ma , ce sa completez !

corbalb a scris:

@mihaela: pentru societatea infiintata in 2009 nu va raportati la impozitul minim, avand in vedere ca pe trim III ati declarat impozit zero, rezulta ca si la 25 ian declarati zero...am inteles ca ar fi o derogare in ceea ce priveste declararea la 25 ian daca se finalizeaza inchiderea pana la 25.02.2010 si ca nu se declara prin 100 nimic...nu am vazut actul normativ in cauza si daca acesta exista se bate cap in cap cu Codul fiscal. Oricum...pentru acest caz nu datorati la 25 ian 2010 nimic. vezti regulariza prin 101.

Deci declar zero,iar declaratia 101 o voi depune in aprile,sper sa gandesc corect,ceea ce e imposibil in aceasta perioada.
Va multumesc mult!

O duminica placuta!

@aida : ma cam feresc sa dau solutii la astfel de teme( cu cifre ) pentru ca e posibil sa "scape" o suma pe undeva , sau sa nu inteleg vreo suma si e riscant ; de aceea reiau algoritmul de calcul

regula de calcul a impozitului pe profit este :
Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile.
Total venituri =192.023(rul cls7)
Ch totale =190.626(rul cls6)
Profit =1397(sc ct 121)
Ch neded =2817( ct 691+623+658+....)
Profit impozabil =4214
Rezerva = 40 ( ct 106)
Recuperare pierdere=169 (ct 117)
Profit impozabil = 4005
Impozit 16%=640 lei
Atit ar fi fost de plata , pe cumulat , daca nu era imp minim
Aceasta ar fi fost suma din cont 691 rulaj la decembrie
Dar avem impozit minim , care are urmatorul regim : stiti alegerea din transa , in cazul dvs ar trebui platit 2.200 lei / an
De la 01.05 inseamna : 2200 :12 x 8=1467 lei
Atit trebuie sa aveti acum , in cont 691 rulaj, si de asemenea ca suma a declaratiilor 100 de pina acum
Asadar , indiferent de ce iese din calcul , nu mai conteaza , si aplicam imp minim astfel :
trim I = 0
Trim II=367
Trim III =550
Trim IV =550
Total imp declarat =1467
Acum avem exceptia , la trim IV , din cauza declaratiei 101 care e cea finala si pentru ca sumele sa nu apara dublate in evidenta fiscului ( adica o data declarat prin 100 si apoi prin 101 ) , fiscul zice asa : nu mai declaram nimic prin declar 100 , si declaram prin 101 ce avem de platit final , pe 2009
Deci, acum , pe 25.01.2010 in declar 100 nu treceti nimic
Pe 25.02 , in declar 101 reluati cele de mai sus , si veti avea 550 declarat pentru trim IV , o singura data , si tot atunci e si termen de plata

Pentru MAGDA STAICU,
In primul rand vreau sa va multumesc, din tot sufletul, pentru ca ati avut bunavointa sa ma ajutati in aceste momente dificile pentru mine.
Ati reusit sa ma luminati, si sa vad lucrurile asa cum mi le-ati prezentat si asa cum sunt, de altfel, pe hartie.

Inca o intrebare:

Daca eu nu am salariati, si-n declaratia 100 nu mai este nevoie sa trec impozitul minim aferent trim IV, mai depun aceasta declaratie maine?

Multumesc inca o data si va doresc binele pe care mi l-ati facut mie astazi.