Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 100
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 100

Buna seara,
va rog sa ma ajutati si pe mine.

Trim.I - pierdere
Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367
TrimIII - impozit din calcul 126, dar declarat si platit forfetarul 550

La 31 decembrie 2009, am urmatoarea situatie:

venituri totale: 192 022.93
cheltuieli deductibile: 187 809.31
cheltuieli nedeductibile: 3367

Profit brut fiscal: 4213.62
pierdere fiscala (din declaratia 101/2008) : 169
rezerva legala pe care am constituita in decembrie 2009 : 40

profit impozabil: 4004.62
impozit profit : 16% din 4004.62= 640.74

Trim IV
impozit reiesit din calcul: 640.74,
dar trebuie sa declar si sa platesc forfetarul de 550 ???

Intrebare:

Aici ma incurc : trebuie sa declar si sa platesc 640 ( dar asta imi iese cumulat pe tot anul), sau 550?

Si in declaratia 100 ce scriu? Dar in 101?

Multumesc anticipat celor care au rabdare si timp sa ma ajute.
Cu respect,
Aida
imi cer mii de scuze, cred ca par batuta-n cap rau de tot...

Aleg varianta 1) si va rog sa-mi spuneti daca completez corect:
Rd1 Suma datorata: ???
1.1 Impozit minim ???
2.De plata 550
3.De recuperat

Mii de multumiri,
la rindul suma datorata treceti 550, ca la trim III
La imp minim, nimic

Asta inseamna definitivare pe 25.04.2010

Nu aveti de ce ; cum spunea si un coleg mai sus, sintem in situatia de a face lucruri care nu se mai bazeaza pe nici o logica ; le facem ca asa scrie intr-un formular sau in altul ...
N-am la indemina programul MF cu declar 100 , dar din cite imi amintesc scrie pe acolo pe fond roz ce si cum se completeaza
Multumesc, multumesc, multumesc cu recunostinta si cu o adanca plecaciune.