Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, In cazul unui apartament, nelocuit (aflat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, In cazul unui apartament, nelocuit (aflat la etj 3), ...

Buna ziua,
In cazul unui apartament, nelocuit (aflat la etj 3), neasigurat, dar inundat grav din cauza infundarii instalatiei de scurgere/canalizarii de la etajul superior (4), cine suporta daunele provocate in apartamentul de la etj 3 ?
Mentionez ca apartamentul de la etj 4 este tot nelocuit, proprietarul este in strainatate si a lasat cheile unei terte persoane.
Multumesc anticipat pentru raspuns
Instalatia de scurgere/canalizare bucatarie, s-a infundat (la etj 4 din P+8, inundand ap de la etj 3).
Asociatia nu are obligatia unor masuri de intretinere periodica a instalatiilor tocmai pentru evitarea daunelor ?
Ce sa verifice periodic? Azi curge bine, maine arunca unul cine stie ce si se infunda. Am avut la un bloc scurgerea infundata si a gasit instalatorul in tubulatura un pui!!! Era o doamna care avea cativa pui in balcon si ii murise unul. Si asa s-a gandit ea sa scape de el...
Raspunsul este condititionat de statutul instalatiei
Daca este vorba despre parte comuna raspunde asociatia de proprietari daca este parte individuala raspunde proprietarul
Daca s-a colmatat instalatia generala de scurgere instalatia verticala raspunde asociatia de proprietari
Initial trebuie clarificat statutul instalatiei care a generat prejudiciul conditionat de care va puteti ridica cu pretentii impotriva partii responsabile
Contactati persoana care detine cheile de la apartament contactati persoana specializata care poate concluziona asupra statutului instalatiei care a generat prejudiciul
multumesc pentru raspuns, aveti dreptate !
Daca se infunda canalizarea de la o coloana de 8 etaje undeva intre etajul 3 si 4 sunt vinovati toti cei de deasupra puncului unde s-a infundat cu exceptia celor care nu locuiesc deloc.
Daca la apartamentul de desupra se infunda la bucatarie intre 3 si 4 atunci va refula la etajul 4 in chiuveta dar nu apuca sa curga prea mult jos din chiuveta ca va observa si cel de la etajul 5 ca nu se mai scurge apa si apoi cei de desupra.
Nu se poate sa te inunde din acesta cauza pe la bucatarie.
Daca la apartamentul de desupra se infunda la baie intre 3 si 4 atunci va refula la etajul 4 in baie.
Ati vazut dv de unde a venit apa macar si in ce camera s-a inundat mai mult sau de unde a venit macar?
Ati fost sa verificati dv sau cei de la asociatiei ce este deasupra la etajul 4 sau il credeti pe cuvant?
Asociatia nu are nici o vina. Doar cei de deasupra punctului unde s-a infundat trebuie pusi la plata.
Daca inundatia este chiar din vina infundarii unei tevi de canalizare atunci si apartamentul de deasupra ar trebui sa fie la fel de afectat ca si dv si dv si impreuna cu cel de la etaj 4 puteti actiona in judecata pe toti cei de mai sus (5 6 7 8 ) doar de pe acea coloana daca nu se constata cine a produs infundarea tevii.

w_v_w_v, utilizator