Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se pot cere date personale de identificare pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se pot cere date personale de identificare pe facebook? Asociatia ...

Se pot cere date personale de identificare pe facebook?
Asociatia de proprietari din care fac parte are un grup pe facebook si pentru a intra in el solicita numarul apartamentului, pe langa nume.
Mie nu mi se pare in regula furnizarea acestor date intr-un spatiu public.
Este legal aceasta solicitare?
Stiu ca citisem pe undeva ca datele acestea intra sub incidenta GDPR, dar nu mai gasesc articolul. Multumesc.
Le trimitem mail sau pe whatsapp cu ce au de plata asa facem .
Daca dau de unul care ma recalcitrant ca nu ii convine ceva cum ar fi formatul (nu stie nici poza nici pdf nici excel), sau ca e prea lunga lista, ii spun ca lista de plata e la avizier dupa cum e prevazut in lege si o poate vedea acolo.

Trebuie sa respect doar sa nu mai puna numele pe lista afisata la avizier.

Cel care a incercat sa faca grupul s-a gandit la o metoda de a va ajuta dar dv va ganditi ca e prea greu sau ce?
Ca sa nu intre toti neaveniti asa dupa cum ar vrea ei, creatorul grupului a pus niste restrictii si solicita nume si nr apartament.
Ca daca as sti exact cine sunteti dv si ca e contul dv v-ar baga direct in grup.
Asa ca nu stie pune conditii. Daca vi se pare prea mult il sunati dar pun pariu ca nu aveti date de contact si poate nu sunteti nici macar proprietarul de vi se pare prea mult ca vrea nr apartamentului.

Aveti aici mai jos link care va lamureste.
[ link extern ]

Doar ca forumul se numeste avocatnet nu inseamna ca sunt utilizatorii toti avocati.

w_v_w_v, utilizator
Plus ca...
ART. 66
(1) Administratorul are, în principal, următoarele atribuții:
m) calculează, întocmește, supune verificării cenzorilor/comisiei de cenzori, supune aprobării
comitetului executiv și afișează la avizier lista lunară a cheltuielilor de întreținere, întocmită
conform reglementărilor în vigoare, în termen de maximum 5 zile de la primirea ultimei facturi de
la furnizorii de servicii;
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa va trimita cineva lista de intretinere pe mail sau altceva daca nu sunteti in tara, puteti accepta, ca si ceillati, metoda aleasa de dumnealor ( acel grup de fb.) sau trimite pe cineva la adresa si plati.

Sau cereti contul asociatiei si platiti cat credeti pana ajunge cineva sa citeasca la avizier cat aveti de plata si regla sumele.

Legat de raspunsuri... pe forum poate raspunde oricine, daca doriti raspuns de la cineva anume puteti astepta pana vede mesajul sau contacta si vedeti cat costa acel raspuns.

Munca aici este benevola, o apreciati... gasiti ajutor, nu o apreciati... platiti pentru ajutor ca nu cred ca o sa raspunda cineva cand vede ca nu ii este apreciata munca benevola.
Aveti dreptate... nu sunt proprietar, din cauza asta ma intereseaza sa pot lua contactul cu asociatia... ca am o placere sa intru pe grupul lor fara a fi proprietar.
Si da... nu am numarul de contact al asociatiei pentru ca atunci cand am plecat din tara blocul era administrat de un dezvoltator.... si pana am plecat din tara nu s-au putut organiza sub forma de asociatie.
De ce? Pentru ca in grupul de whatsapp ca si pe cel de facebook... este locul unde se fac anunturile legate de sedinte.... si nu sunt toti proprietarii acolo.
De ce?
Pentru ca 6 luni de zile pe usa de la intrare in scare a fost un tabel cu numele, nr de apartament si numar de telefon al unora dintre proprietari... O fi bine? O fi legal?
Eu as cere toate aceste informatii.. Dar cui? Ca asociatia abia s-a format?
Intrebarea mea initiala era legata de GDPR... cine a clasificat subiectul pe asociatii de proprietari a gresit.
Aoleu dar ce o fi greu asa?
Il sunati pe dezvoltator care suna la presedinte si va da telefonul.
Il roaga sa trimita pe mail sau unde doriti si gata.
Ca fapt divers asociatia de proprietari nu are treaba cu chiriasii . Pentru ca indiferent daca plateste chiriasul sau nu pe proprietar il dam in judecata.
aveti aici legea 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea
condominiilor
[ link extern ]
Incercau si ei cum au putut sa se infiinteze conf art 15.
Stati linistit ca daca nu platiti va cauta ei si va gasesc.

Ca fapt divers : nu puteati sa scrie de la inceput clar si exact ce doriti nu sa stam sa incercam noi sa intuim?
Nici la momentul asta nu e clar ce doriti.
Ati plecat si nu aveti cum sa dati de ei decat prin facebook unde va cer numele si nr de apartament.
Si ce nu vi se pare normal???
w_v_w_v, utilizator