Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce este mai sigur pentru a nu fi atacat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce este mai sigur pentru a nu fi atacat de mostenitori/partaj ...

ce este mai sigur pentru a nu fi atacat de mostenitori/partaj cu sulta/act de vinzare cumparare/donatie /?
Puteți încheia ce act doriți dvs, atât timp cât reflecta realitatea, iar soția va achita pretul/sulta, prin virament bancar, la modul sincer si serios.
Donația cu scutire de raport nu presupune scutirea de reductiune.
Iar eu nu v-am răspuns din considerente filozofice, ci pentru ca oricine va spune ca un act e mai sigur decât altul, va îmbată cu apa rece.
Orice act poate face obiectul unui proces.

Lasati-ma sa ghicesc: ați fost căsătorit, ați lăsat bunurile comune fostei soții, la partaj și aveți impresia ca i le-ati lăsat copilului, astfel încât el nu mai are de ce sa vina acum sa pretindă vreun drept.
raluk0207, utilizator
apatamentul este al meu dupa divortul de prima sotie/ i-am platit partea ei/din casnicie provine un baiat care nu este al meu/refuza si testul adn/de aici si intrebarea de mai inainte / actuala sotie vrea macar 1/2 din apartament sa nu fie atacabil
Pai donati-i jumatate. Daca nu va mai intelegeti, puteti revoca donatia cat inca sunteti casatoriti.
De vandut, nu ii puteti vinde ca nu va da bani si ar trebui sa va schimbati si regimul matrimonial, partaj nu puteti face ca ea nu are nicio cota.

Ca sa o faceti proprietar, puteti schimba regimul matrimonial in cel al comunității de bunuri si astfel va avea jumatate din casa, apoi, ii mai puteti dona si jumatate din cota dvs sau ati puteta face un partaj , eu nu as face nimic din toate astea, ci cel mult, i-as dona jumatate din casa pt ca as putea revoca donatia.
gi-jane2, moderator
donatia simpla sau cu scutire de raport,care este diferenta?
Simpla.