avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Daca intr-o hotarare judecatoreasca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Daca intr-o hotarare judecatoreasca definitiva scrie ...

Buna ziua!Daca intr-o hotarare judecatoreasca definitiva scrie ceva care in contradictoriu cu ce scrie in cartea funciara a respectivului imobil,care act se aplica cel al hotararii sau ce este inscris in cartea funciara?
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 20:39, 11 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce imi aduc aminte, pana in anii '90 pentru casele la tara nu era nevoie de autorizatie de constructie... mai ales in 1949...
Daca aveti certificatul de atestare a edificarii constructiei iar dreptul de proprietate al bunicilor este inscris in CF nu inteleg ce acte mai aveti nevoie. Titlul de proprietate este doar pentru terenuri.
Daca aveti certificatul de atestare a edificarii constructiei iar dreptul de proprietate al bunicilor este inscris in CF nu inteleg ce acte mai aveti nevoie. Titlul de proprietate este doar pentru terenuri.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu modificările legislative sau schimbat și obiceiurile vechi.
Puteti sa explicati ce ati vrut sa scrieti (cu precizarea textelor de lege), sau era doar o filosofie?

Alte discuții în legătură

Act de proprietate Bora Irina Bora Irina cum pot obtine act de proprietate pentru o casa pe care am construit-o pe un teren pe care l-am cumparat? (vezi toată discuția)
Intabulare constructie ladaru ladaru cum se poate intabula o constructie construita acum vreo 40 de ani fara autorizatie de construire, exista ceva lege care sa specifice ca o constructie care are ... (vezi toată discuția)
Intabulare locuinta ContSters269846 ContSters269846 poti si cum sa intabulezi locuinta fara autorizatie de constructie ,construite pina in 1991,fara schita si alte documente doar cu certificat de autentificare (vezi toată discuția)