Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Daca intr-o hotarare judecatoreasca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Daca intr-o hotarare judecatoreasca definitiva scrie ...

Buna ziua!Daca intr-o hotarare judecatoreasca definitiva scrie ceva care in contradictoriu cu ce scrie in cartea funciara a respectivului imobil,care act se aplica cel al hotararii sau ce este inscris in cartea funciara?
Din ce imi aduc aminte, pana in anii '90 pentru casele la tara nu era nevoie de autorizatie de constructie... mai ales in 1949...
Daca aveti certificatul de atestare a edificarii constructiei iar dreptul de proprietate al bunicilor este inscris in CF nu inteleg ce acte mai aveti nevoie. Titlul de proprietate este doar pentru terenuri.
Cu modificările legislative sau schimbat și obiceiurile vechi.
Puteti sa explicati ce ati vrut sa scrieti (cu precizarea textelor de lege), sau era doar o filosofie?