Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la ...

Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la pensie?
De unde rezulta cei 49 de ani de stagiu de cotizare ?
Bună ziua,
Casa de Pensii Sectoriala a MI a însumat statistic vechimea militară+sporurile specifice,serviciul militar obligatoriu și vechimia dobândita in viața civilă,rezultând 49 ani și....
La calculul pensiei militare ( cfm Legii 223/2015)s-a ținut cont doar de cei 26 ani lucrați efectiv în MI.
Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

De unde rezulta cei 49 de ani de stagiu de cotizare ?

Între sistemul public de pensii și sistemele proprii de asigurări sociale neintegrate acestuia se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate și de urmaș.
Cand veti indeplini varsta standard de pensionare din sistemul public de pensii ( 65 ani ) , veti solicita si primi si de aici pensie , atat cat va reiesi din calcule pentru cei 10 ani .
Mulțumesc.

CHKa a scris:

Cand veti indeplini varsta standard de pensionare din sistemul public de pensii ( 65 ani ) , veti solicita si primi si de aici pensie , atat cat va reiesi din calcule pentru cei 10 ani .