Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru cei deja pensionati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru cei deja pensionati

Pentru cei deja pensionati , dupa aplicarea noii legi a pensiilor se recaculeaza punctajul general sau se ia in considerare punctajul total scris pe decizia de pensionare. Multumesc.
Am incercat sa inteleg si cred ca se iau din cartea de munca.
" (3) În situațiile prevăzute la alin. (1) în care, pentru o anumită perioadă care constituie stagiu
de cotizare, nu se poate face dovada venitului total lunar realizat, brut sau net, după caz, la
determinarea punctajelor lunare se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în

conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, precum și sporurile cu
caracter permanent care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a
pensiilor conform legislației anterioare și care sunt înscrise în carnetul de muncă ori sunt
dovedite cu adeverințe eliberate de către angajatori sau deținătorii legali de arhive, care au
dreptul legal de a certifica aceste date, în original.
(4) Salariile prevăzute la alin. (3) care se utilizează pentru determinarea punctajelor lunare "
art 139
freeanifer, utilizator
Binenteles , dovada venitului din perioada anterioara datei de 01.04.2001 se face cu cartea de munca , exact cum au prevazut si Legea 19/2000 , si 263/2010 , si cea noua . Adeverintele sunt necesare daca - si numai daca - au existat si venituri care NU s-au trecut ( pentru ca nu se treceau ) in cartea de munca - ore suplimentare , bonusuri , premii , acord global sau individual , al 13-lea salariu , etc. .
Mulțumesc pentru răspuns.
Să fie un an cât mai bun pentru toți!!!
Atentie! Pentru o adeverinta care ia in calcul grupa de munca si acordul global, mi s-a cerut 4000 lei. Acestea sunt preturile reglementate !
Verificati aici
[ link extern ]