Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru cei deja pensionati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru cei deja pensionati

Pentru cei deja pensionati , dupa aplicarea noii legi a pensiilor se recaculeaza punctajul general sau se ia in considerare punctajul total scris pe decizia de pensionare. Multumesc.
Formula dvs. de calcul e ( aproape ) corecta , cu mentiunea ca , pentru perioadele de stagiu asimilat stagiului de cotizare , care in noua lege se numesc perioade asimilate , ( facultate la zi , armata , etc. ) sunt DEJA calculate puncte de pensie in punctajul din decizie , nu trebuiesc adaugate ulterior . Si - o nuanta doar - punctele de stabilitate se calculeaza proportional si pentru lunile din anul incomplet ( ultimul ) . Iar in legatura cu punerea acesteia in aplicare , nimeni nu stie si orice e posibil ... Dar alegerile importante ( generale ) sunt dupa 01.09.2024 , iar legea intra in vigoare la aceasta data ... Iar cine va “ cuteza “ sa proroge aplicarea ei ... va avea , fara indoiala , de suportat consecintele electorale ... Mai aveti in vedere ca recalcularea prevazuta de aceasta NU reprezinta o marire a pensiei pentru toti , sunt destui care nu castiga nimic , ramanand cu cuantumul aflat in plata ( mai ales cei cu indice de corectie mare si carora nu li se cuvin , sau li se cuvin putine , puncte de sabilitate ) ...
CHKa, utilizator
asa este , multumim dl. Carp
Pensiile in plata se vor recalcula pe noua formula.
La total puncte acumulate si mentionate in decizie se mai pot adauga:
-Puncte pe contributivitate pentru sporurile nepermanete ce vor intra in baza de calcul a noii legi.
-Puncte pentru stabilitate care sunt necontributive.
Totalul lor se va inmulti cu VPA-81 lei.
Asa este . De altfel am inteles ca se va primi o decizie . Atunci (1 septembrie 2024) totul se va lamuri.

Nu regasesc nimic despre situatia in care la casa de pensii nu se prezinta , din diverse motive adeverinte justificative conform modelului anexat la Ordinului Muncii si Protectiei Sociale nr 487/2021.de la angajator (angajatori) .

CHKa a scris:

Formula dvs. de calcul e ( aproape ) corecta , cu mentiunea ca , pentru perioadele de stagiu asimilat stagiului de cotizare , care in noua lege se numesc perioade asimilate , ( facultate la zi , armata , etc. ) sunt DEJA calculate puncte de pensie in punctajul din decizie , nu trebuiesc adaugate ulterior . Si - o nuanta doar - punctele de stabilitate se calculeaza proportional si pentru lunile din anul incomplet ( ultimul ) . Iar in legatura cu punerea acesteia in aplicare , nimeni nu stie si orice e posibil ... Dar alegerile importante ( generale ) sunt dupa 01.09.2024 , iar legea intra in vigoare la aceasta data ... Iar cine va “ cuteza “ sa proroge aplicarea ei ... va avea , fara indoiala , de suportat consecintele electorale ... Mai aveti in vedere ca recalcularea prevazuta de aceasta NU reprezinta o marire a pensiei pentru toti , sunt destui care nu castiga nimic , ramanand cu cuantumul aflat in plata ( mai ales cei cu indice de corectie mare si carora nu li se cuvin , sau li se cuvin putine , puncte de sabilitate ) ...

freeanifer, utilizator
Din prevederile art 139 , al 1 , 2 si 3 , eu inteleg ca , daca nu exista adeverinte ( intocmite in conformitate cu anexa 6 , sau macar cele recunoscute de Ordinul 487/2021 ) , nu se va lua in considerare nimic altceva .