avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere dosar penal

O persoana juridica intenteaza proces penal - delapidare,impotriva unui angajat.
Am urmatoarele intrebari:
1. Persoana juridica depune declaratie la politie ca in urma controlului intern, angajatul nu este vinovat si vrea sa-si retraga plangerea, ce se intampla mai departe?
2. Declaratia ,v-a opri dosarul penal?
3. Cand se poate sti daca procurorul a dat neinceperea urmaririi penale,lund in calcul declaratia persoanei juridice?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:28, 1 Februarie 2010
Se poate , insa doar in cazul anumitor infractiuni , unde actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate in urma infractiunii. Victima, isi poate retrage plangerea si se poate impaca cu faptuitorul. La infractiunea de delapidare acest lucru nu este posibil intrucat legea nu a inclus-o in randul infractiuunilor unde are incidenta plangerea prealabila, deci dosarul isi va urma cusrul si , desigur , constatandu-se ca persoana este nevinovata , urmarirea penala va inceta daca a fost inceputa, iar daca nu a fost dispusa inca , nu va mai fi dispusa.
Ultima modificare: Luni, 1 Februarie 2010
ContSters47264, utilizator
BITUADA a scris:

Sa inteleg ca politistul minte, cand a spus ca se poate retrage un dosar penal ?


general vorbind ,politistul are perfecta dreptate
In cazul dvs ,nu opereaza aceasta prevedere legala,valabila la un numar restrans de fapte
Ultima modificare: Luni, 1 Februarie 2010
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie MayaSeal MayaSeal In ce conditii poti retrage o plangere penala facuta pentru art. 220 C.Pen. ``Tulburare de posesie ?`` (vezi toată discuția)
Am nevoie urgent de ajutor cocoxxl cocoxxl Am un caz cu un prieten care a fost acuzat de viol.Persoana vatamata i-a cerut o suma de bani pentru a renunta la plangere,bani pe care acesta nu a fost ... (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii la politie doriana_miha doriana_miha buna ziua,daca mi-a facut o persoana plangere la politie precum ca i-am trimis un colet si nu obtinea ceea ce trebuia,iar eu i-am restitui bani si am ajuns la ... (vezi toată discuția)