avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM / ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM / ROI

Ma intereseaza daca CCM si/sau ROI trebuiesc in mod obligatoriu intocmite si unde trebuiesc depuse?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 11:27, 21 Octombrie 2006
Thanks to all,
acum imi este clar.

1. ROI - voi intocmi ROI, angajatii il vor semna si-l voi depune la ITM.

2. CCM - pentru CCM voi face proces verbal cu reprezentantii angajatilor care sa arate ca toti au fost de acord sa se adopte CCM national sau CCM pe ramura, o sa vad eu care este mai potrivit. Procesul verbal il voi pastra la companie (nu-l voi depune la ITM)(compania are peste 21 angajati)

daca gresesc corectati-ma.
Thanks to all,
acum imi este clar.

1. ROI - voi intocmi ROI, angajatii il vor semna si-l voi depune la ITM.

2. CCM - pentru CCM voi face proces verbal cu reprezentantii angajatilor care sa arate ca toti au fost de acord sa se adopte CCM national sau CCM pe ramura, o sa vad eu care este mai potrivit. Procesul verbal il voi pastra la companie (nu-l voi depune la ITM)(compania are peste 21 angajati)

daca gresesc corectati-ma.
Deci, faceti o notificare in vederea negocierii contractului colectiv de munca.
Va intalniti si stabiliti daca se potriveste sau nu contractul, daca urmeaza sa mai discutati....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca! LianaPin LianaPin Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti si mie daca orice angajator are obligatia de a implementa un contract colectiv de munca? Daca da trebuie inregistrat la ... (vezi toată discuția)
Contractul colectiv de munca lilinda09 lilinda09 Buna ziua, ajutoooorrr!!!!:((..Nu peste multa vreme, societatea noastra va angaja si cel de-al 21-lea angajat...da, si trebuie CCM...problema este ca, eu am ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca ContSters147374 ContSters147374 Daca o societate cu mai mult de 21 de angajati nu are contract colectic de munca, este obligata sa respecte conditiile minime din contractul colectiv de ... (vezi toată discuția)