Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM / ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM / ROI

Ma intereseaza daca CCM si/sau ROI trebuiesc in mod obligatoriu intocmite si unde trebuiesc depuse?
Thanks to all,
acum imi este clar.

1. ROI - voi intocmi ROI, angajatii il vor semna si-l voi depune la ITM.

2. CCM - pentru CCM voi face proces verbal cu reprezentantii angajatilor care sa arate ca toti au fost de acord sa se adopte CCM national sau CCM pe ramura, o sa vad eu care este mai potrivit. Procesul verbal il voi pastra la companie (nu-l voi depune la ITM)(compania are peste 21 angajati)

daca gresesc corectati-ma.
Thanks to all,
acum imi este clar.

1. ROI - voi intocmi ROI, angajatii il vor semna si-l voi depune la ITM.

2. CCM - pentru CCM voi face proces verbal cu reprezentantii angajatilor care sa arate ca toti au fost de acord sa se adopte CCM national sau CCM pe ramura, o sa vad eu care este mai potrivit. Procesul verbal il voi pastra la companie (nu-l voi depune la ITM)(compania are peste 21 angajati)

daca gresesc corectati-ma.
Deci, faceti o notificare in vederea negocierii contractului colectiv de munca.
Va intalniti si stabiliti daca se potriveste sau nu contractul, daca urmeaza sa mai discutati....