Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, va rog daca imi puteti raspunde la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, va rog daca imi puteti raspunde la urmatoare problema. ...

Buna ziua, va rog daca imi puteti raspunde la urmatoare problema. Locuiesc intr-un apartament, curte comuna. Corpul de cladire are 2 nivele, eu locuiesc la demisol. Proprietarul de la etaj a hotarat in 2021 ca trebuie renovat luminatorul care deserveste ambele apartamente si ca trebuie vopsita fatada cladirii. Eu nu am fost de acord, nefiind lucrari de urgenta si i-am propus sa faca respectivele lucrari doar pentru partea sa de apartament. Lucrarile s-au efectuat in baza unui contract semnat de acest propietar. In contract este prevazuta renovarea DOAR pentru partea sa de fatada si, in cazul luminatorului, DOAR o jumatate din ce mi-ar reveni mie ca si cheltuieli. Acum, prin intermediul unui avocat, sunt chemat la "negociere" pentru suma ce mi-ar reveni mie ca plata. Intrebarea mea este daca sunt obligata sa platesc in conditiile de mai sus, respectiv contract incheiat fara acordul meu si renovari facute partial, doar in dreptul apartamentului care nu-mi apartine. Multumesc frumos!
Momentul la care incepe a curge prescriptia e diferit in functie de situatia juridica, dar si de fapt. Exista proceduri juridice care intrerup prescriptia, altele care o suspenda, una dintre proceduri fiind punerea in intarziere, medierea, somatia etc.
In cazul dv, nu vorbim despre dreptul de a cere executarea silita, caci nu exista titlu executoriu. Putem vorbi insa de dreptul la actiune si eventuala lui prescriere. Ea curge de la data nasterii dreptului, in principiu, daca nu sunt alte elemente care sa influenteze curgerea prescriptiei.
Vedeți art. 2500 și următoarele din Legea nr. 287/2009 cu privire la Codul civil.

[ link extern ] /

Ana_1959 a scris:

Mai am o intrebare: in cazul acestor asa-zise "datorii" se pune problema de prescriptie? Daca da, in cat timp se prescriu? De cand se calculeaza prescriptia: de la data semnarii contractului sau de la data platii facute pentru lucrare?
De fapt sunt 3 intrebari, dar deriva una din alta.
Multumesc!

robert1958, utilizator