Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa supravietuiesc - ca SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa supravietuiesc - ca SRL

sunt o pers. juridica , mai am doar 2 angajati, dupa ce am reorganizat firma , si nu reusesc nici asa sa fac fata cheltuielilor obligatorii lunare : carti de munca, chirii, salarii minime ,telefoane etc. , In special valului de controale , itm ,garda financiara etc, institutii care gem si ele de foamea de bani . Cand cred ca am reusit sa platesc sa fiu la zii cu un furnizor , raman cu altul , sau mai rau raman restant la finante , instituie care ne poate bloca conturile destul de usor . Am reusit sa le aduc aproape la zii si in urma cu 5 zile sunt instiintat ca mai am de platit pe langa taxa forfetara si cheltuielile pe 2 luni . Nu mai am de unde , nu vreau sa inchid firma , dar in ultima instanta acolo se va ajunge daca nu gasesc o solitie de supravietuire . Nu este o perioada grozava nici din pc. de vedere al activitatiilor, nici o reprofilere nu este benefica , pt. ca nu mai merge mai nimic , ce solutii credeti ca s-ar putea gasii ? Va multumesc pt. eventualele sfaturi!
Hmmm B-) oamenii sint impartiti in doua...daaa...,dar in sclavi si stapini,care stapini sint pusi in fruntea "bucatelor" tot de ...sclavii astia ce muncesc de-i ia "aghiuta",ca sa mai traiasca si ei.....bine.....
"man daniel"...lasa deoparte sentimentalismele,fa curat,trimite-ti angajatii sa-i plateasca"boc & co.",trage roleta" pentru trei ani (costa cam 200 roni/firma) si onorabilul si grijuliul stat roman va lua ciuciu si de la tine :P .........
La PFA si AF...stai in banca ta deocamdata :sorry: ....fiindca vin nori negri si asupra acestei categorii a"producatorilor de taxe si impozite"...."cei de sus" vad bine ca omoara cu buna stiinta ceea ce mai merge in economie :stunned: si pritocesc acum atacul la acestia din urma.........drept urmare,cauta-ti un serviciu,intra intr-un partid sau.......pleaca din tara :((
Ar mai fi o posibilitate...cauta sa faci afaceri cu statul (dar intii sa te colorezi).....asa cum a afirmat o deputata,saptamina trecuta in "La Ordinea Zilei"pe A3....a spus clar ca afacerile ei merg bine...si cind a fost intrebata cu ce firme face afaceri, a recunoscut nonsalant ca in proportie de 90 % lucreaza cu statul si ca ea si in conditii de criza face angajari,dar la ea oamenii "muncesc nu gluma"........#-o.....este deputata care a strigat pe holul parlamentului in ianuarie 2009...."ciocul mic,ca noi sintem la putere"..:O....nu mai spun ce culoare are B-)
In rest X-( nu astepta masuri concrete si logice de revigorare economica.........vorba cuiva..."mai e muuult pina departe"....=D>
Imi pare rau..asta este !!!!! :stunned:
Asa e.... Eu am suspendat activitatea firmei din luna august, am datorii la stat de vreo 1000 ron si ceva datorii la furnizori care nu vor sa-si ia marfa inapoi si stau blocata cu ea pentru ca ei vor banii si uite asa ma cert cu ei de cateva luni pentru ca in vremuir de criza fiecare incearca sa-si salveze pielea si sa il calce in picioare pe celalalt mai slab...
Mi-am gasit un job dar din pacate am fost pusa pe lista de disponibilizati, am urmat toti pasii descrisi mai sus care m-ar ajuta sa supravietuiesc, sperand zilnic ca nu poate fi mai rau de atat dar din pacate cele mai negre previziuni sau adeverit, am ajuns la fundul sacului, am ramas in urma cu creditele la banca, toti ma preseaza sa le platesc facturile, sunt in preaviz, am datorii si nu vad nici o solutie.
Am deja solutionat un dosar pentru emiterea unui cec fara sa am lichiditati, sunt la pamant si pentru asta multumesc desteptilor care ne conduc...
Stau ca proasta la televizor si ma uit la toate pipitele care isi etaleaza nurii si "realizarile" la emisiuni iar eu stau cu doua facultati si imi plang de mila, mi-am scos la vanzare si casa in care stau la sugestia camatarilor de la banca si o sa ajung in strada alaturi de toti cei care au avut nesabuinta de a incerca sa faca ceva in tara asta de rahat!
Cand bataia de joc a ajuns sport national ce ar mai fi de spus?... Cand criza a lovit parvenitii "revolutiei" s-au urcat la guvernare sau la "legislativ" si cauta sa soarba si ultima picatura de vlaga care a ramas nefericitilor care cred ca prin educatie, prin cultura, prin cinste si prin bun simt ar trebui sa-ti gasesti un loc in societate. Fara a vrea sa fiu cinica sau sa ridiculizez necazurile altora (si eu sunt in aceiasi oala!) cred ca cea mai buna solutie in ziua de azi pentru a reusi sa depasesti criza (si crizatii!) ar fi sa inventezi medicametul care sa combata prostia (ceva diferit de cianura)! Sa vezi vanzari! Oricum, daca voi reusi sa-l inventez, guvernantilor si "sus-pusilor" il donez in cantitati industriale. Si ma scad si de la impozit... ;)
In rest... sa ne ajute Dumnezeu sa pornim o rascola ca nu se mai poate altfel!
si eu am un srl,dar din pacate am datorii la unul din furnizori si impozitul forfetar restant de cand l-a bagat boc,as vrea sa suspend activitatea,in situatia data pot suspenda activitatea daca nu sunt cu platile la zii?
toma.a, utilizator
vioavram a scris:

... datorii la furnizori care nu vor sa-si ia marfa inapoi si stau blocata cu ea pentru ca ei vor banii si uite asa ma cert cu ei de cateva luni...
...mi-am scos la vanzare si casa in care stau la sugestia camatarilor de la banca ...

Probabil ca-ti mai auzit asta dar nu se poate vinde stocul sub pret, pt a plati ratele la banca?