Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce as putea spune judecatorului??
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce as putea spune judecatorului??

O S.C Amara din Oradea este data in judecata la Timisoara.SC Amara castiga cu hotarare definitiva si irevocabila.Nu primeste sentinta prin posta,dar afla de pe sit-ul judecatoriei.Peste cateva luni aceeasi firma da SC Amara inca odata in judecata(aceeasi chemare in judecata,aceeasi cauza,insa au mai adaugat ceva dovezi la dosar),dar la judecatoria din Oradea.
Sc Amara a adus ca dovada faptul ca s-a deschis acest proces la timisoara,si ca s-a si dat sentinta.(s-a imprimat hotararea de pe sit)S-a cerut hotararea de la grefa din timisoara,dar nu a ajuns nici pana azi,iar maine e procesul...Ce s-ar putea face?Nu exista dovada scrisa,doar pe sait,ca intr-adevar dosarul are deja o sentina...:(Ce as putea spune judecatorului?
Sunt de acord in special cu prima opinie. Practic dvs. invocati o exceptie pe care doriti sa o probati. La acest moment aveti doar o proba sa zicem "partiala" urmand sa completati probatiunea cu un document pe care urmeaza sa il obtineti. Acest motiv (completarea probatiunii) ar trebui sa fie suficient pentru a obtine amanarea. Mai mult, intre noi fie vorba, sa stiti ca o astfel de exceptie e tentanta pt orice judecator deoarece il poate scapa de dosar...asa ca...nu cred ca nu va astepta sa primeasca informatii concrete. De fapt chiar e obligat, pentru respectarea dreptului la aparare si pentru a evita pronuntarea de hotarari contrare in aceeasi pricina (principiul securitatii juridice) Aveti insa si posibilitatea sa cereti instantei sa faca chiar ea o adresa catre instanta din TM, solutie sugerata in opiniile anterioare postate de colegii nostri.