Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar intalnire client la sediul altui barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar intalnire client la sediul altui barou

Un avocat stagiar din baroul X s-a intalnit cu un client la sediul baroului din C.
Stagiarul are aprobarea cabinetului din care face parte si exista contract cu clientul respectiv.
Nefiind din localitatea C a invitat clientul pentru discutii in incaperea special destinata cuplului avocat-client de la sediul baroului C.
Baroul C este construit relativ recent, este modern si are o incapere special destinata acestui scop chiar la intrarea in sediu.
Problema este ca inca de la intrarea in incaperea respectiva a fost "luat in primire " de catre o avocata care a contestat calitatea de avocat a stagiarului.
Dupa ce stagiarul s-a legitimat a fost invitat sa paraseasca sediul baroului C deoarece el este inscris in baroul X.
Dupa lungi si neplacute discutii stagiarul din alt barou a putut discuta cu clientul sau la una dintre mesele din incaperea respectiva.
Mentionez ca sala era aproape goala si ca nu se punea problema supraaglomerarii.
Intrebare: Un avocat stagiar/ definitiv se poate intalni cu un client la sediul unui alt barou?
(Va rog sa motivati eventualele raspunsuri cu trimitere la norma legala.)
Avocatii in Roma antica se numeau latratores.....iata ca astazi din negura vremurilor apar manifestari ale vremurilor cand oamenii aveau coada.
Bineinteles ca un avocat poate avea clienti de oriunde din tara iar manifestarea colegei o putem pune pe seama crizei fie ea economice fie ea morala.
Oricare ar fi ea .....RUSINE
Eu cred ca avocata respectiva era moarta de foame si de aceea a reactionat asa .