avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar intalnire client la sediul altui barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar intalnire client la sediul altui barou

Un avocat stagiar din baroul X s-a intalnit cu un client la sediul baroului din C.
Stagiarul are aprobarea cabinetului din care face parte si exista contract cu clientul respectiv.
Nefiind din localitatea C a invitat clientul pentru discutii in incaperea special destinata cuplului avocat-client de la sediul baroului C.
Baroul C este construit relativ recent, este modern si are o incapere special destinata acestui scop chiar la intrarea in sediu.
Problema este ca inca de la intrarea in incaperea respectiva a fost "luat in primire " de catre o avocata care a contestat calitatea de avocat a stagiarului.
Dupa ce stagiarul s-a legitimat a fost invitat sa paraseasca sediul baroului C deoarece el este inscris in baroul X.
Dupa lungi si neplacute discutii stagiarul din alt barou a putut discuta cu clientul sau la una dintre mesele din incaperea respectiva.
Mentionez ca sala era aproape goala si ca nu se punea problema supraaglomerarii.
Intrebare: Un avocat stagiar/ definitiv se poate intalni cu un client la sediul unui alt barou?
(Va rog sa motivati eventualele raspunsuri cu trimitere la norma legala.)
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 12:50, 2 Martie 2010
Avocatii in Roma antica se numeau latratores.....iata ca astazi din negura vremurilor apar manifestari ale vremurilor cand oamenii aveau coada.
Bineinteles ca un avocat poate avea clienti de oriunde din tara iar manifestarea colegei o putem pune pe seama crizei fie ea economice fie ea morala.
Oricare ar fi ea .....RUSINE
Eu cred ca avocata respectiva era moarta de foame si de aceea a reactionat asa .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transferul in alt barou anca0304 anca0304 Buna Ziua! Am o mare rugaminte. Poate cineva sa imi spuna daca promovand examenul de admitere in Baroul Bucuresti, pot sa ma inscriu ca avocat stagiar in ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva avocatului alina_z alina_z Buna ziua Ma poate sfatui cineva cum trebuie abordata speta urmatoare: In cazul in care am avut un avocat care trebuia sa ne reprezinte drepturile intr-un ... (vezi toată discuția)
De ce stagiarii din baroul constitutional nu pot beneficia de acelasi avantaje ca cei din baroul traditional? cristian_ice77 cristian_ice77 de ce stagiari din baroul constitutional nu pot beneficia de acelasi avantaje ca cei din baroul traditional (vezi toată discuția)