Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende 2011

Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator.

Multumesc
1. Eu inteleg formula "In termen de 150 de zile de la" ca indicand intervalul maxim, nu cel minim (ceea ce vreau eu sa aflu). Adica va putea contabilul sa "depuna situatiile financiare anuale" oricand intre 0 si 150 de zile. Gresesc?

2. Data aproximativa 30.05.2011 reprezinta "incheierea exercitiului financiar precedent", sau ati adaugat deja cele 150 de zile?

3. Fiind unica actionara, asa cum am precizat, presupun ca "hotararea AGA" (asociatia generala a actionarilor?) se poate face cand decid eu, nu?

Multumesc
epsgaba a scris:
Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator. [...]

Ziua in care veti putea incasa dividendele este 01/01/11 daca, dupa revelion, veti lua decizia, printr-o hotarare a asociatului unic, de a repartiza profitul realizat in anul precedent, 2010, sub forma de dividende.

Mai greu va fi sa gasiti oamenii care sa lucreze pentru dvs. in acea noapte si sa va spuna care e profitul realizat de firma pe care, cu onoare, o conduceti.
Iulian Manea a scris:

epsgaba a scris:
Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator. [...]

Ziua in care veti putea incasa dividendele este 01/01/11 daca, dupa revelion, veti lua decizia, printr-o hotarare a asociatului unic, de a repartiza profitul realizat in anul precedent, 2010, sub forma de dividende.

Mai greu va fi sa gasiti oamenii care sa lucreze pentru dvs. in acea noapte si sa va spuna care e profitul realizat de firma pe care, cu onoare, o conduceti.

De la teorie la practica este un drum lung de parcurs.
Sunt foarte multi factori pe care trebuie sai luati in calcul.
Daca v-a merge afacerea, daca veti avea profit, daca platiti dobanzi, care e suma pe care o imprumutati etc.
epsgaba a scris:

1. Eu inteleg formula "In termen de 150 de zile de la" ca indicand intervalul maxim, nu cel minim (ceea ce vreau eu sa aflu). Adica va putea contabilul sa "depuna situatiile financiare anuale" oricand intre 0 si 150 de zile. Gresesc?

2. Data aproximativa 30.05.2011 reprezinta "incheierea exercitiului financiar precedent", sau ati adaugat deja cele 150 de zile?

3. Fiind unica actionara, asa cum am precizat, presupun ca "hotararea AGA" (asociatia generala a actionarilor?) se poate face cand decid eu, nu?

Multumesc

Raspuns :
1. Nu gresiti. Este termenul limita, sau limita maxima a intervalului.
2. Cele 150 de zile se termina intro anumita zi, in functie de felul anului bisect sau nu. 150 de zile reprezinta durata intervalului definit la pct.1
3. Da, dar nu mai devreme de 1 ianuarie.
fat frumos a scris:

Dividendele se pot ridica dupa ce AGA aproba situatiile financiare anuale si hotaraste repartizarea profitului. Nu are legatura cu depunerea bilantului.

Prevederea legala pe care m-am bazat cand am sustinut legatura dintre depunerea bilantului si plata dividendelor este urmatoarea :
Art. 272^1 din legea 31

Se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 8 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care:

2. incaseaza sau plateste dividende, sub orice forma, din profituri fictive ori care nu puteau fi distribuite, in lipsa de situatie financiara sau contrarii celor rezultate din aceasta.

Interpretez astfel textul subliniat : situatiile financiare nu este suficient sa fie intocmite ( de altfel ca anexa, mai bine zis ca document insotitor al bilantului este si raportul de gestiune al adminstratorului si procesul verbal al adunarii generale prin care eventuala propunere de distribuire a dividendelor este acceptata de asociati ) si ele trebuie sa fie depuse spre publicare la monitorul oficial pentru a deveni opozabile tertilor .
Pentru a fi publicate, cel putin pina anul acesta ,bilantul trebuia depus la anaf si apoi la registru , evident in termenul dat de legea 31( 15 zile de la data AGA)
Magda Staicu, Consultant fiscal