Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende 2011

Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator.

Multumesc
epsgaba a scris:

Aaaaa .... credeam ca am inteles ceva, dar m-ati bagat din nou in ceata ...

"Monitorul Oficial", "opozabila tertilor".... toate astea se aplica la cazul meu? Sau topicul a evoluat la discutarea principiilor generale ale acordarii dividendelor? #-o

Sa stiti ca m-am gindit ca o sa fiti derutata !
Asa este , am denaturat oarecum sensul intrebarii dvs si am ajuns sa discutam daca plata dividendelor este sau nu conditionata de depunerea bilantului .
Eu asa am interpretat textul din legea 31 , cum am spus mai sus : ca nu se pot distribui dividendele decit dupa depunerea bilantului .
Colegii mei observ ca au alta opinie .
Inclin sa le dau dreptate ... deocamdata :))

---------------later edit :
am revenit , dragi colegi ,cu o intrebare : presupunem ca o firma face aga, repartizeaza si aproba plata dividendelor , dividendele se achita asociatilor dar bilantul ramine nedepus dintr-un motiv oarecare , nu asta conteaza ...
In afara de sanctiunea nedepunerii bilantului, administratorul respectivei firme poate fi acuzat de distribuire de dividende fictive ? Pot fi acele dividende denumite "fictive "?
Magda Staicu, Consultant fiscal
În situaţia de faţă, cu un acţionar unic, un proces verbal:

½PROCES VERBAL

1) Asociatul unic aprobă bilanţul contabil pe anul 2010

2) Asociatul unic hotărăşte:

-profitul S.C. ....S.R.L. aferent anului 2010 se va repartiza sub formă de dividende în proporţie de 100%.

Asociat unic
.....½

este suficient?

Mulţumesc.
epsgaba a scris:

Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator.

Multumesc

Pe 01.01.2011 dupa ce va treziti din mahmureala revelionului emiteti o hotarare a asociatului unic prin care hotarati ca profitul realizat in 2010 (contabilul a facut toate calculele pana atunci ca doar de aceea e contabil) sa fie repartizat sub forma de dividende si sa-i ridicati din casierie. Impozitul retinut trebuie platit pana pe 25.02.2011.

Lasand gluma deoparte, asa cum a zis Ana Muntianu (@fat frumos) in functie de cat de repede puteti definitiva situatia exercitiului financiar 2010 tot asa de repede puteti incasa dividendele.
fat frumos a scris:

Dividendele se pot ridica dupa ce AGA aproba situatiile financiare anuale si hotaraste repartizarea profitului. Nu are legatura cu depunerea bilantului.
Situatiile financiare anuale se intocmesc si se depun in termen de 150 de zile (pentru societatile comerciale) de la incheierea exercitiului financiar precedent (in jurul datei de 30.05.2011), conform Legii Contabilitatii nr. 82/1991, dar nu mai tarziu de 15 zile de la data hotararii AGA de aprobare a respectivelor situatii financiare, conform Legii 31/1990 art. 201.

Deci daca bilantul pentru 2010 se intocmeste pe 14.01.2011, pe 15.01.2011 AGA aproba bilantul si hotaraste repartizarea profitului pe dividende, pe 16.01.2011 se pot ridica dividendele.

Atentie:
1. in acest caz, pana pe 30.01.2011, trebuie depus bilantul;
2. pana pe 25.02.2011, trebuie platit impozitul pe dividendele aferente anului 2010 ridicate;
3. pana pe 25.02.2011, in declaratia 100, trebuie declarat impozitul aferent dividendelor din 2010, ridicate in 2011.
4. pana pe 30.06.2012, trebuie depusa declaratia 205.

Am cam rămas în urmă cu toate aceste documente pentru că nu sunt sigur care este ordinea în care trebuie întocmite.

SC cu (acelaşi) asociat unic, administrator, angajat.
Bilanţul a fost depus în 01.04.2010.
Doresc să iau dividendele pe 2009, 100%.

Ce documente trebuie întocmite şi în ce ordine (cu ce dată)?

Mulţumesc.
Ati repartizat profitul anului 2009 la dividende prin AGA ?
Din ce punct de vedere intrebati de documentele care trebuie intocmite ?
Va referiti la declaratiile care trebuie depuse la fisc sau la procedura de plata efectiva a dividendelor ?
~~~
later edit : am vazut mai sus o postare ca ati repartizat profitul la dividende ; o corectie este de facut : vorbim de profitul anului 2009 nu 2010 cum ati scris in postare .
Daca asa apare si in hot aga , corectati .
Magda Staicu, Consultant fiscal