avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mansarde
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mansarde

De ce aprobari are nevoie o firma care vrea sa construiasca mansarde?
Cel mai recent răspuns: PPPP , utilizator 16:13, 10 August 2008
Nu stiu daca exista lege in Romania care sa te oblige laintretinerea spatiilorcomune. Prin urmare nu poti sa ii dai in judecata pentru asa ceva. Daca ma insel spuneti-mi legea prin care locatarii sunt obligati , si sanctiunile corezpunzatoare, la intretinerea spatiilor comune. Tare as vrea sa ma insel!:)
Aceasta obligatie rezida din coproprietatea fortata; temeiul juridic - Codul civil.
Buna ziua.
V-as ruga tare mult sa-mi spuna cineva , eventual care lucreaza in domeniu, cum este legal si normal sa fie construita o mansarda(sarpanta) sau cum vreti sa o denumim. Ma refer la acele uluce sau stresini (definitie din DEX: streasina = Prelungire a acoperişului unei construcţii în afara zidurilor, care apără pereţii şi fundaţiile de ploaie.)!!!!
Eu locuiesc la etajul 3 si vecinul de la 4 are acest acoperis dar nu are uluce. Prin urmare toata apa de la ploaie imi uda mie peretii exteriori incat am fost nevoita sa incep sa mi-i izolez. Si totusi, problema persista!!
As vrea sa stiu si eu daca exista vreun mijloc legal prin care sa-mi determin vecinul sa-si modifice acoperisul asa incat sa rezolvam lucrurile de o maniera benefica pt amandoi.
Multumesc mult.

O zi frumoasa,
prof. Dumist
Buna ziua.
V-as ruga tare mult sa-mi spuna cineva , eventual care lucreaza in domeniu, cum este legal si normal sa fie construita o mansarda(sarpanta) sau cum vreti sa o denumim. Ma refer la acele uluce sau stresini (definitie din DEX: streasina = Prelungire a acoperişului unei construcţii în afara zidurilor, care apără pereţii şi fundaţiile de ploaie.)!!!!
Eu locuiesc la etajul 3 si vecinul de la 4 are acest acoperis dar nu are uluce. Prin urmare toata apa de la ploaie imi uda mie peretii exteriori incat am fost nevoita sa incep sa mi-i izolez. Si totusi, problema persista!!
As vrea sa stiu si eu daca exista vreun mijloc legal prin care sa-mi determin vecinul sa-si modifice acoperisul asa incat sa rezolvam lucrurile de o maniera benefica pt amandoi.
Multumesc mult.

O zi frumoasa,
prof. Dumist
Buna ziua.
V-as ruga tare mult sa-mi spuna cineva , eventual care lucreaza in domeniu, cum este legal si normal sa fie construita o mansarda(sarpanta) sau cum vreti sa o denumim. Ma refer la acele uluce sau stresini (definitie din DEX: streasina = Prelungire a acoperişului unei construcţii în afara zidurilor, care apără pereţii şi fundaţiile de ploaie.)!!!!
Eu locuiesc la etajul 3 si vecinul de la 4 are acest acoperis dar nu are uluce. Prin urmare toata apa de la ploaie imi uda mie peretii exteriori incat am fost nevoita sa incep sa mi-i izolez. Si totusi, problema persista!!
As vrea sa stiu si eu daca exista vreun mijloc legal prin care sa-mi determin vecinul sa-si modifice acoperisul asa incat sa rezolvam lucrurile de o maniera benefica pt amandoi.
Multumesc mult.

O zi frumoasa,
prof. Dumist

Alte discuții în legătură

Pod bloc ContSters225393 ContSters225393 Auna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu p+5+m,podul nu este prins in autorizatia de constructie si nici in intabulare,adica podul din acte nu i revine ... (vezi toată discuția)
Acoperirea blocului cu mansarda Bozzo_NT Bozzo_NT Am mai intalnit forumuri pe care s-a discutat aceasta problema dar nu am reusit sa gasesc un raspuns precis la ceea ce ma intereseaza, motiv pentru care m-am ... (vezi toată discuția)